Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: yıldızım67
Eser sıra no:100219.12


CANIM ÜLKEM, MEMLEKETİM TÜRKİYE’M

Ülke… Ülke nedir? Belirli bir toprak parçasına egemen olan topluluk mu? Kimilerinin uğruna canını verdiği bu toprakların, bu vatanın anlamı bu kadar basit olmamalı. Bir topluluk, “Ülke” adını alabilmek için daha farklı özelliklere sahip olmalı. Halkın ve yöneticilerin desteğiyle oluşturulmuş birlik, beraberlik, anlayış ve güven ortamı gibi… Bir takım çıkarlar için bu anlamlı adı olur olmaz gruplara verip anlamını yitirmesine neden olmak büyük suç sayılmalı.

Şu acıyla yoğrulmuş, yüreklerin bol olduğu zamanlarda, ‘Ülke nedir, ne amaçla vardır?’ belleklere kazınmalıdır. Ancak, bu sayede aşabiliriz ülke içi sorunlarımızı. Peki, bu sorunlar nereden çıktı? Bazı kendini bilmezlerin bütünlüğü bozmaya kalkışıp farklı haklar istemesinden değil mi? Bu büyük ailede herkes eşittir. Hiç kimse çıkıp da çıkarları doğrultusunda farklı önermelerde veya ayrıcalık içerikli taleplerde bulunamaz. Hak ve sorumluluklarımızda bazı sorunlar, hatalar olsa bile bu ülke, bu topraklar her bir vatandaşımız için Hakk’ın rahmetine kavuşmadan önce görülen bir cennet gibidir. Eğer, kişi sorunlara çözüm aramak ve halletmek için fikirler öne sürmek yerine isyan etmeyi tercih ediyorsa o devlet temelinden sarsılacaktır anlamına gelir. Fakat devletin görevlerinden biri de sorunları halk isyan seviyesine gelmeden önce bulup, çözmektir. O hazin son ancak bu sayede engellenecektir.

Ülkemiz, tam bir hukuk ve sosyal devlet kriterlerine uymasa da bu yolda yavaş fakat emin adımlarla ilerlemektedir. Geçmişte yaşanan olaylardan ders; bunları yaşatan kişilerden örnek alındığı sürece ülkemizin, milletimizin değerini yalnızca yurttaşlarımız değil tüm dünya anlayacaktır. Türk milleti, en kötü anlarda bile -bazı istisnalar dışında- bütünlüğünü korumuş ve zorluklara karşı tüm gücüyle göğüs germiştir. Yelkenleri rüzgârın ters yönüne açılmış bir gemi gibi herkesin umutlarının tükendiği bir anda Türk ulusu zekiliğiyle bu vatanı kurtarmayı başarmıştır.

Atalarımızın bütün bu çabalarından, döktükleri onca kandan sonra birkaç vatan sevgisi ve millet bütünlüğü bilincinden yoksun cahilin bu cenneti bölmesine hiç kimse izin veremez! Bizler bu topraklarda doğduk, yaşıyoruz ve öleceğiz. Gelecek nesillerde bu topraklarda yaşayacak ve gerektiğinde canlarını ortaya koyup tek yürek savaşacaklardır. Çünkü biz biliyoruz ki; iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış, cennet ya da cehennem bu ülke bizim ülkemiz. Bizler varoldukça bu topraklar başka bayrağın ışığıyla aydınlanamaz. Ay yıldızımız, orada neslimiz tükenene kadar dalgalanacaktır. Türkiye tüm hatalara, tüm yanlışlara rağmen bugün ayakta kalabilmişse, onu göstererek ‘Ülke’ demek ne demektir rahatlıkla anlatabiliriz.


önceki eser / sonraki eser