Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : yazın22
Eser sıra no : 100107.02

GÖKKUŞAĞI

Ülkeler milletlerin yaşadığı kültürlerin, medeniyetlerin, farklılıkların, bütünlüklerin, iyiliklerin, kötülüklerin kısaca yaşamda var olan her şeyin yaşadığı ve yaşatıldığı yerler. Bazı ülkeler vardır adını bile bilmediğimiz, haritada yerini bile bulamayacağımız yerler. Bu ülkelerin de kültürleri sürer gider. Ancak bu kültürler kendi sınırları içerisinde kalmıştır.Bununla birlikte bazı ülkeler de vardır ki çeşitli gelenek görenekleri bünyesinde barındırırlar, diğer kültürlerle de etkileşim gösterirler. Bunun en güzel örneği bizim ülkemiz değil midir?

Bizim ülkemiz Anadolu toprakları üzerinde kurulmuş, fidan olmuş herkese can vermiş, çınar olmuş; güzellikleri dört bir yana yayılmıştır.Yeri gelmiş tek bir vücuda bürünmüş ay yıldız olmuş yeri gelmiş durmadan çalışmış.Yıllar boyunca yüzlerce kültür akıp gitmiş Anadolu’dan. Bu kültürler yeni bir güzelliğin ortaya çıkmasını sağlamış.Bu güzellik içinde farklı bakış açılarından oluşan bir bütünlük ortaya çıkmış. Hepimiz bu bütünlüğün çocuklarıyız, birbirimize kardeş gibi bağlıyız. Bazen fikir farklılıklarımız olsada , yeri geldiğinde üzüntümüzü de sevincimizi de ortak yaşıyorsak, yeri geldiğinde aynı sofra etrafında toplanıyorsak, yeri geldiğinde bir tas çorbayı, bir simidi paylaşıyorsak, yeri geldiğinde baharı birlikte karşılayıp birlikte halay çekip birlikte horon tepiyorsak biz nasıl kardeş olmayalım?

Biz bu topraklarda hep kardeş gibi yaşadık ve kardeş gibi yaşamaya devam edeceğiz. Aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlar bu kötü emellerinde her zaman başarısız olacaklardır.Çünkü bu vatan bizim, bu vatan hepimizin.

'’Dörtnala gelip uzak Asya’dan
Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.
Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
Ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.’’

Nazım Hikmet RAN


önceki eser / sonraki eser