Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : yazar23
Eser sıra no : 100216.01


ÜLKEM

Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle benim cennet ülkem Türkiye'm!

Türk’ün, Kürt’ün, Laz’ın, Çerkez’in, Alevi’nin, Sünni’nin tek bir bayrak altında buluştuğu ülke...

Binlerce Mehmet’i yüreğinde barındıran ve her noktasında ayrı bir destanın izini taşıyan ülkemin güzel toprağı. Aşık Veysel'in sadık yari...Zamanı geldi yağmur suyuyla yıkandı,zamanı geldi Mehmet’in kanına bulandı.Ama hiçbir zaman bizi aç bırakmadı.Namus bildiğimiz toprağı nakış misali işleyen çiftçilerimiz övünç kaynağımız.

Ülkemde zamanı gelir üşürüz, zamanı gelir ısınırız. Ama dört mevsimi bütün güzelliği ile yaşarız. Erzurum’un beyaz ve sade montunu, Çukurova’nın yeşil ve gösterişli örtüsünü aynı derecede severiz. Yazın karpuzunu, kışın portakalını iştahla yeriz. Verdiği nimetlerden ötürü Allah'a şükrü borç biliriz.

Cennet vatanımda yirmi dört saat huzur dağıtan polisimizi, yaz kış demeden nöbet tutan askerimizi güvencemiz biliriz. Dualarımızla onları yazın serinletir, kışın ısıtırız. Şehitlerimizi kardeşimiz, ailelerini ailemiz biliriz. Onların emanetlerini namusumuz sayarız, gerekirse bu yola canımızı koyarız.

Yurdumda kara tahta başında geleceğimizi çizen fedakar insanlarımız var. Aslında en büyük görev onların. Onların yetiştirdiği beyinler gelecek olacak, bu bayrağı dalgalandıracak. Olmak ya da olmamanın arasındaki kıldan ince çizgide kendilerine saf tutacak beyinleri, onların ağızlarından çıkacak bir kelime yönlendirecek. O beyinlerden bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olacak. Hatta bir Atatürk daha çıkacak, tarihe damgasını vuracak.

Yüzlerce kutsal mesleğin bulunduğu bu cennet ülkede, daha sayamayacağımız nice insanlar var. Herkesin işini tam anlamıyla yapıp yapmadığına da bakmayalım. Çünkü bu ülke devlet olmanın gereklerini yerine getirebiliyor. Bu işini tam anlamıyla yapanların başarısıdır.

Üç tarafı denizlerle çevrilmiş olan ülkem, doğal ve tarihi güzellikleriyle adeta medeniyetler beşiğidir. Kültür başkentimiz İstanbul, peygamberler şehri Şanlıurfa, Mevlana diyarı Konya, travertenleri ile Denizli, yeşile boyanmış Karadeniz bize sunulmuş nimetlerden sadece birkaç tanesi.

Güzel vatanımda unutulmayacak aşklar yaşanmış. Birbirini seven iki yüreğin acınaklı öyküsü hüzünlendirir bizi her dinleyişte. Türküler yazılmış, ağıtlar dizilmiş bu hüzünlü öykülere. Bilmeliyiz destanlaşan anne sütü gibi saf ve temiz aşk hikayelerini. Anlatmalıyız sevdik mi nasıl sevdiğimizi tüm dünyaya.

Bu topraklarda nice büyük sanatçılar var. Bazıları kalemleriyle kalbimizin kilidini açar, bazıları şarkılarıyla yüreğimize seslenir. Bazıları bilmem ne yöntemle bizi etkiler. Ama şunu biliyorum ki onlar bizi biz yapan değerlerimizi geleceğe aktaran, bazen eğlendiren, bazen uyaran, bazen de yeren önemli kişilerdir. Ata’mızın deyimiyle alınlarında ışığı ilk görenlerdir. Sanatçılarımıza sahip çıkıp, yaptıkları bu hayırlı işleri desteklemeliyiz. Çünkü geleceğimiz onlarla şekillenecek. Onlarsız bir gelecek düşünülemez.

Ülkemde yüzyıllardan beri süregelmiş örf ve adetler vardır. Bunların temelinde saygı yatıyor. Küçükler büyükleri sayar, büyükler küçükleri sever. Bayram gibi önemli günlerde bir araya gelinir. Tatlı sohbetler edilir, özlemler giderilir.

Vatanımda toplumumuzun çekirdeğini oluşturan aile kavramı çok önemlidir. Çünkü çeşitli ahlaki kurallar sadece ailede öğrenilir. Bu ahlaki kurallar başka bir yerde edinilemez. Ailede herkes birbirine zincirin halkaları gibi bağlanmıştır. Her bireyin birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları bireyler ne kadar yerine getirebiliyorsa, o aile o kadar mutludur. Ülkemizdeki koparılmayacak bağların olmasının nedeni de budur. Güçlü ve sağlıklı aileler...

Binlerce şehidin kanıyla sulanarak alınmış bu mübarek toprak bize bir emanet. Damarlarında Türk kanı gezen her Türk genci gibi bu emaneti kanımızın son damlasına kadar koruyalım. Bu ülkede doğmanın ve büyümenin her şeye rağmen bir ayrıcalık olduğunu unutmayalım. Atalarımıza layık gençler olalım. Bu cennet ülkeyi daha da yükseltelim.


önceki eser / sonraki eser