Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:yaş17
Eser sıra no:100223.09


BENİM CENNETİM

Dünya’nın herhangi bir yerinde yaşıyorum. Ama burası benim için herhangi bir yer değil. Burası benim evim, yurdum, vatanım, iyisiyle kötüsüyle benim ülkem.

İnsan iyiyi, kötüyü, doğruyu, yanlışı ailesiyle öğrenir. Benim ailem bu vatan. Benim cennetim. Dağlarıyla, taşlarıyla, deniziyle, toprağıyla benim cennetim. Gökyüzüne baktığımda bulutların arkasındaki güneşin parlaklığı kadar güzel ve kıskanılacak kadar değerli bir yerdeyim. Değerini bilemediğimiz, ona tam anlamıyla sahip çıkamadığımızı düşünüyorum. Çatışmaların, fakirliğin, hastalığın olduğu bir yer. Kendimi öyle yapılandırayım ki ülkemdeki olumsuzlukları bir nebze hafifleteyim.

Benim ülkem, cehennemi bile cennetteymişim gibi yaşatan, insanı gerçek bir güzelliğe uzatan ve ona her baktığımda uzun ve soluksuz bir roman okuyormuşçasına hissettiğim bir yer burası.

Toprağını eliyle işleyen kadınıyla, erkeğiyle, arkadaşlarıyla mahallede top oynayan çocuklarıyla, köy kahvesinde çay içen insanlarıyla uzun bir romanı okuyorum. Her bir taşına baktığımda, özümü gördüğüm, insanlığımı hissettiğim aslında o taşa, o toprağa aşık olduğum vatanım.

Uğruna savaşlar yaptığım, kanımı son damlasına kadar döktüğüm, üstüne titrediğim vatanıma hala özlemdeyim. Atatürk’ün bu vatanı bize armağan ettiği göklerde al yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı bir cennet burası.

Üzerinde durduğumuz cennette nefes alan o melekler ne şanslı, keşke bunun değerini bilselerdi. Ne cehennemler var içindekiler ona sadıkken, biz bu cenneti nasıl sahipsiz bırakabiliriz. Cennetimizin sahipsiz kalmaması dileğiyle…


önceki eser / sonraki eser