Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu :umut29
Eser sıra no:100218.16


BENİM GÖZÜMDEN ÜLKEM

Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü bu ülke bizim ülkemiz... Ben bu topraklarda yaşayan anne babadan doğdum, bu topraklarda yaşıyorum.

Bu vatan için canını veren şehitlerimizin kanı ile sulanan topraklarda emekledim. Yeri geldi düşüp dizlerimi kanattım. Attığım her adımda, dokunduğum her karış toprakta bir acı, bir sitem, bir zafer... Doğru insanlar da oldu yanlışlar da... cana can katanlar da oldu, kana kan katanlar da... Yine de bölünmedik. Üç yanlış ile bir doğruyu götürmedik. İyiye, daha iyiye çalıştık... Bölünmedik eller gibi, ufalanmadık taşlar gibi, yok olmadık sular gibi... Yeri geldi yurdumuzu cehenneme çevirdiler yeri geldi cennetten bir parça dediler... Yalnız bıraktılar sahipsiz bıraktılar yeri geldi göklere çıkardılar... Dişleriyle tırnaklarıyla kazıdılar, geldiler bu güne... Yedi bölgeye ayrılsak da, her bölgede değişik iklim yaşasak da, ayrı diller konuşsak da tek vatan, tek bayraktır görüşümüz... Atalarımızın dediği gibi toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu vatanda atalarımızın fedakârlıkları, haklı zaferleri ile olmuştur. Her şehit öldüğünde kan ağlardı yürekler, solardı bir bir çiçekler, uçamazdı üşürdü kelebekler, üzülürdü ağlardı melekler...

Galata Kulesi'nden Hisarlar'a, Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayı'na, müzelerden Minyatür'e, Balıklı Göl'den Peri Bacaları'na, İstanbul Boğazı'ndan Çanakkale Boğazı'na, İstanbul'dan Kars'a, Sinop'tan Antalya'ya bu ülke bizim ülkemiz. Dağlarıyla kardeleniyle, özgür kuşları ile bitmeyen şarkıdır, hoş bir eda, bir yeni gelin, bir kınalı kuzu ülkemiz... Görülmeye, yaşanmaya değen, keşfedilmeyi bekleyen bir maden adeta, bir küçük çocuk ilgi bekleyen... Bir çocuk, doğrusu da olsa yanlışı da olsa, iyi de olsa kötü de olsa, sağlıklı da olsa engelli de olsa, güzel veya çirkin de, cahil veya kültürlü de olsa anne ve babasını çok sever, hiçbir şeye değişmez ise anne ve babada çocuklarını hiçbir şeye değişmez ve çok severse bizler de bu vatanımızı ülkemizi iyi şartlarda yaşasak da kötü şartlarda yaşasak da hiçbir şeye değişmeyiz ülkemizi. Çünkü bu ülke bizim ülkemiz. Ülkemizi bir arkadaş olarak düşünüp, gerçek bir arkadaşın iyi ve kötü günde arkadaşının yanında olması gibi, bizde ülkemizin doğrusunda veya yanlışında, cennetinde veya cehenneminde, iyi veya kötü durumlarında ülkemizin yanında olmalıyız.

Bir ülke iyisiyle, kötüsüyle doğrusuyla yanlışıyla benimsenmiş ve sevgiyle korunmuşsa ülkedir. Ülke bir çocuktur, sevgiyle beslenir, hatalar yaparak doğruyu bulur, büyür, gelişir... Atalarımızın da dediği gibi “Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım” demiş.


önceki eser / sonraki eser