Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : ülkem18
Eser sıra no :100218.01


BENİM ÜLKEM

Her gün mutlaka şikayet edecek bir şey buluyoruzdur şu yaşadığımız topraklarda..Haklı da olabiliriz şikayetlerimizde.Dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de hiçbir şey dört dörtlük değil çünkü.Her yeni gün üzücü,yıkıcı bir dolu haberle karşılaşıyoruz medyada.Ya da bizim başımıza türlü türlü belalar geliyor.

Ekonomik kriz oluyor parasız kalıyoruz, borç batağında zar zor yaşıyoruz.Yıllarca okuyup iş bulamıyoruz.Hatta bazılarımız imkansızlıktan okuyamıyor bile.Bazıları da sistemin kurbanı olup hayalindeki mesleğe kavuşamıyor.Sonunda birimizin canına tak ediyor ve ya kendini yakıyor sokak ortasında ya da cinnet geçirip ailesini öldürüyor.Bu ve buna benzer bir sürü olay yaşıyoruz bu ülkede.Sıkılıyoruz,bunalıyoruz,boğuluyoruz ve sanki cehennem gibi demeye başlıyoruz.Gitmek istiyoruz bazen .Ancak unuttuğumuz bir şey var ki;bu ülke bizim ülkemiz.Her ne olursa olsun bu topraklar bizim.Gidecek başka bir ülkemiz yok.

Gitsek bile bizim ülkemize gitmeyeceğiz ki. Bize tamamen yabancı bir yerde mutlu olabilir miyiz? Ne kadar kötü olursa olsun cennet vatanım diye hasret çekmez miyiz? Siyaseti,politik kavgaları,yaşanan iç ve dış savaşları,ekonomiyi,soyguncuyu,dolandırıcıyı bir yana bırakalım çekip gitsek o güzelim deniz manzarasını özlemez miyiz?Boğaza nazır oturup tavşan kanı çayımızı yudumlamayı.Ne kadar basit görünse de bilmeliyiz ki;yurdumuzdan uzak olunca en basit şeyler bile en büyük hasretlerin adı oluverir.Bu ülke iyi ve kötü tüm olaylarıyla bizim.Ne olursa olsun sahip çıkmalıyız ülkemize.Sahip çıkmadığımız sürece her şey daima kötüye gidecektir.Esas cehennem o zaman başlar.Sahipsiz bir ülke toplumsal felaketlere her daim daha yakındır.Hatta en yakındır.Hem yaşanan her olaydan bu ülkenin insanları teker teker sorumludur.Hepimiz birbirimiz kadar suçluyuz.Bireysel olarak kötü bir şey yapmamış olabiliriz ama sessiz kalarak,tepki vermeyerek bizde hata yapıyor olabiliriz.Bir ülke ne haldeyse o ülkede yaşayanların eseridir bu.

Yaşanan bir tartışma var diyelim En az iki farklı görüş vardır ve bu görüşü savunan kişiler sürekli birbirine sataşır, birbirleriyle kavga eder..Bu sokaktaki sade vatandaş ile başlar,ülke yöneticilerine kadar devam eder.İşte tüm bunlar oldukça da, o ülkeye huzursuzluk hakim olur.

Tüm bunları çözemeyebiliriz ama bir şeyler yapabiliriz..En azından elimizden neler gelebileceğinin farkına varabiliriz.Yapılan her kötülüğün sadece karşımızdaki insana değil ülkemize de zarar verdiği gerçeğini anlamalıyız.Yöneticiler toplumsal sorunlara daha fazla eğilmeli,insanlarda bunları yapabilecek kudretteki insanları başa getirmelidir. Böylelikle, dünyadaki duruşumuzda değişecektir.Daha güçlü bir görünüme kavuşuruz.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bu vatan bizim.Bunu unutmayıp bir şeyler yaptığımız zaman kalkınacak bu ülke.Bunun için de,önce ülkemizi sevmeliyiz. Denizi, taşı,toprağı,ayı,yıldızı ile bizim toprağımız burası ve her şeye rağmen cennet gibi.Sıkılan kurşunlara inat,her gün bağıran çağıran siyasetçilere inat,gergin ortama inat ,öldürenlere, dolandıranlara inat güzel benim ülkem.Belki,böyle düşünmek bile bir başlangıç olur.


önceki eser / sonraki eser