Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:tuti19
Eser sıra no:100222.10


BİZİM TOPRAĞIMIZ

Bir bakın Dünya’ya! Gözlerinizi açıp iyice bir bakın! Havası,suyu,insanı bu kadar güzel olan başka bir memleket bulabilir misiniz? Her şeyi unutun. Jeopolitiği,siyasal bilimleri, tarihi, sosyolojiyi,antropolojiyi ve sadece bir bakın şu güzel yurdumuza! Anadolu’ya bakın.Tarlada çalışan güçlü,sağlam,yağız çehrelerde Anadolu insanını görün. Testiden kana kana ayran içen çocuklara bakın. Bakın şu toprağa! Ne kadar temiz,ne kadar saf. Altında petrol mü,bor mu var diye düşünmeden,toprafa sırf toprak olduğu için bakın. Anadolu toprağını karış karış koklaya koklaya gezin vatanımızı. Bu topraklarda kaç devlet bir taş koyamadan tarih oldu? Bu topraklarda kaç Ali,kaç Hasan,kaç Mehmet şehit oldu! Kaç Ayşe,kaç Fatma eline silah alıp düşmana yürüdü!

Bakın Dünya’ya! Bir damla suya muhtaç insanlar varken,bizim üç tarafımız denizlerle çevrili,akarsularımız bereket dağıtıyor memleketimize. Ege’ye bakın,insanların gözlerinin içinin nasıl güldüğünü görün. Bu gülümsemeye başka nerede bulabilirsiniz? Bu saflığı,bu temizliği nerede bulabilirsiniz?

Peki size soruyorum,bu ülkeyi terk edebilir misiniz? Atatürk,Gençliğe Hitabe’sinde ülkemizi terketmemizi mi öğütlemişti yoksa,her ne olursa olsun ülkemimizi korumamızı ve geliştirmemizi mi öğütlemişti? Atatürk’ün bizlere gösterdiği yol, korkaklık, tembellik yolu muydu yoksa azmin,bilmin yolu muydu? Size soruyorum bu ülkeyi kim bırakabilir?

Ben bırakamam çünkü biliyorum ki bu ülke bırakılmaya layık bir ülke değildir. Her şeyden önce bizim insanca yaşamamız için hayatlarını feda eden insanlara ve Atatürk’e vefa borcum var ve ben biliyorum ki bu borcumu ancak çalışarak ve ülkeme hizmet ederek ödeyebilirim.

Bir ülkede yaşamak,o ülkeye hizmet etmek değildir. Eğer gerçekten kalbinizle ve aklınızla, ülkeniz için elinizden geleni yapıyorsanız, ülkenizi ilerletmek sizin amacınız olmuşsa, işte o zaman ülkeniz için hizmet ediyorsunuz demektir. Sevgisiz yapılan hizmet ise zorunluluktur. Bu yüzden ülkemizi sevmemiz gerekir. Bence bizim ülkemiz sevgilerin en yücesine layıktır ki onu sevmek bizlerin bir ödevidir. Her bilinçli birey,imkanlarını en iyi şekilde kullanmalı,kendini sürekli geliştirmeli ve bu sorumluluğu taşımalıdır çünkü bu ülke başkasının değil bizim ülkemizdir! Nazım Hikmet’in de dediği gibi “Bu cehennem,bu cennet bizim!”.


önceki eser / sonraki eser