Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:türkiyem20
Eser sıra no:100219.06


BU MEMLEKET BİZİM

Evet; doğrusuyla, yanlışıyla, iyisiyle, kötüsüyle bu ülke bizim ülkemiz, bizim yurdumuz. Ülkemizde ne kadar kötülükler, yanlışlıklar, çirkinlikler bulunsa da bizim ülkemiz her şeyiyle vazgeçilmezdir. Hani derler ya ‘’Et tırnaktan ayrılmaz’’ işte öyle bir ilişki var. Biz de ülkemizden, bu güzel topraklarımızdan ayrılamayız. Kenetlenmişiz bir kere bu güzel ülkeye, bağlanmışız.

İnsan hiç bilmediği yerde yapabilir mi? Hı söyleyin yapabilir mi? Hayır yapamaz.Kendi ülkesinden,kendi topraklarından,kendi parçasından başka ayrı bir yerde yapamaz.Her ülkenin kendine özgü gelenekleri,görenekleri,inançları vardır ve bir insan ait olduğu yerden başka bir yere samimi olarak uyum sağlayamaz.Çünkü ait olduğu yerden başka yerdedir.Ülkemizin güzelliklerinden ayrı kalamaz.Ama biz insanlar bu ülkenin kıymetini bilmiyoruz.Çoğu insan ülkemizdeki güzelliklerin farkında bile değil!! Hiç önemsemeden, acımasızca ülkemizin güzelliklerini yok ediyoruz. Ne kadar da mükemmel bir ülkemiz var diye düşünen bir tek insan bile yok. Tüm bu güzelliklerin kıymetini bile bilmiyoruz.

Aslında bu ülkeyi biz cehenneme çeviriyoruz. Her şey bizim elimizde. Cennet yapmak da cehennem yapmak da bizim elimizde. Güzelleştirmek de çirkinleştirmek de bizim elimizde. Bazı durumlarda güzelleştirmek istediğimizde etrafımıza, güzelliklerimize daha da zarar veriyoruz. Örneğin; dinlenme tesisleri, oteller, fabrikalar yapıyoruz ama bunların bize yararından çok zararı dokunuyor. En basit örneğinden fabrikaların arıtma tesisleri ve filtreleri olmadığından fabrikalar doğayı ve havayı haddinden fazla kirletmektedir. Bunun da insanoğluna yararı kadar zararı da olmaktadır. Arıtma tesisleri olmadığı için atık sular akarsularımızı, denizlerimizi kirletmektedir. Oysa hepimiz biliyoruz ki dünya su sıkıntısı çekmektedir. Biz elimizdekilerin değerini bilemiyor, önemsemiyoruz.

Bu çirkinlikleri önleyebiliriz. İnsanları küçük yaştan itibaren bilinçlendirsek bu çirkinlikler, zararlar ortadan kalkar. Atalarımızın dediği gibi ‘’Ağacı yaş iken eğmeliyiz’’Uyanmalıyız artık ‘’Sevgi’’dilde kalmamalı, davranışlara da yansımalı. Böyle yaparsak ortada sorun kalmaz.

Bizim ülkemiz Dünya’nın en güzel coğrafyasındadır. Ayrıca Asya ile Avrupa arasında köprü görevi görmektedir. Neredeyse tüm yiyeceklerimizi ülkemizde yetiştirebilmekteyiz. İnsanlar biraz daha dikkatli ve bilinçli olurlarsa bu ülkenin çok daha güzel olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Dört mevsimiyle, doğasıyla, kıyısıyla, tarihiyle, kültür değerleriyle, o sıcak insanıyla bir başkadır benim Türkiye’m, bir başkadır benim Anadolu’m!


önceki eser / sonraki eser