Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:tahrirli55
Eser sıra no:100222.11


VATAN AŞKI

Soğuk, ıssız ve karanlık bozkırın ortasında tek başınaydı. Ayazın verdiği katılık hissini bir yana bırakırsak, aslında pek de üşüyor sayılmazdı. Geçememişti. Askerler gelmiş ve hepsini teker teker indirmişti kamyondan. O şanslı sayılırdı, kaçmıştı. Saatlerce sürünmüş ve sonunda emin olup bu kulak donduran soğukta beklemeye başlamıştı sabahı. Evini, vatanını, yurdunu terk etmişti. Mülteciydi; vatansızdı! Sürekli olarak aklından çıkmayan şey buydu, artık vatanı yoktu. Babaları o ülkeyi koruyup kollamamış, değerlerine sahip çıkmamışlardı, kendilerini düşünmüşlerdi sadece. Ama ne olursa olsun vatanın, sahip çıkılması ve yüceltilmesi gerekir, çünkü başka vatanımız yok!

Her ülkenin sorunları olduğu gibi, bizim de sayısız sorunlarımız var. Bir de buna reyting canavarı medyanın da kattığı sorunları düşünürsek, iş, içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Bir ülkede medya, sorunu yaratan değil, maddi amaç gütmeden sorunu çözmeye çalışan olsa, belki uzun vadede bu insanların düşüncesi değişecek ve Türkiye daha sağlıklı ve huzurlu yarınlara sahip olacaktır.

Bir çarpıcı gerçek daha var ki, bu ülkeyi cennet yapacak olan da biziz; cehennem yapacak da. Yüceltecek olan da biziz, unutturacak olan da. Bize düşen, milli ilke ve kalkınma gayesini benimsemek, bunun için her daim çalışmak ve daha çok çalışmaktır. Ancak çalışarak mutlu yarınlara kavuşabiliriz. Çünkü yeterli çalışmayla, zor başarılır, imkânsız ise sadece zaman alır.
Aile eğitimi bu konudaki en önemli husustur. Ailelerin eğitilmesiyle, bilinçli aileler oluşabilir ve bununla beraber aklı başında bireyler kazandırılabilir. Bunun için kurslar açılabilir, eğitim kurumlarının sayısı ve kalitesi arttırılabilir. Bununla beraber hem ülke kalkınır, hem devletin işlerliği artar, hem de toplumda artan refah düzeyiyle beraber, insanlar ülkelerine, vatanlarına sahip çıkarlar.

Bir ülkede sporcu sayısı, kaliteli insan sayısı demektir. Çünkü spor yapan insan, sağlığında önem verir ve çevresindekileri de bunu yapmaya ikna eder. Sporla, sağlıkla beraber kültür seviyesi de artar.

Bunun için ülkemiz, her ne olursa olsun, durumu ne kadar iyi, ne kadar kötü olursa olsun, onun sahibi bizleriz ve onu kolladığımız oranda yüceltiriz. Bize düşen görev ise çok küçük gibi görünse de çok önemlidir. Biz öncelikle kendi eğitimimizi tamamlamalı, bunu çevremizdekilere aktarmalıyız. Bu şekilde bilinçlenen halk, daha iyi koşullara sahip olur ve sorgulamaya başlar. Vatan aşkı tam da o anda dürter bizi.


önceki eser / sonraki eser