Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:simurg94
Eser sıra no:100223.06


MEMLEKETİM

Her insanın barınması için nasıl bir evi olması gerekiyorsa bir milletin de barınabilmesi için, ideallerini gerçekleştirmesi için bir memleketi olması gerekir.

Üzerinde yaşadığımız bu toprak yüzlerce, binlerce hatta yüz binlerce yıl öncelerinde bile birçok devlet tarafından alınmak istemiştir. Çünkü gerek yeraltı gerek yerüstü güzelliğiyle tam bir doğa harikasıdır. Fakat bizi memleketimize bağlayan ası gerçek bu topraklar için binlerce kişinin can vermiş ve şehitlik mertebesine ulaşmış olmasıdır. Bundan ötesi olmaz…

Şehitlerimizin kanıyla karışıp bir hamur gibi yoğrulan bu topraklar üzerinde yaşayan millet gibi çok vefakâr ve sadıktır. Bu toprak bir buğday tanesine yedi kat, yedisine de yetmiş kat vermiştir. Bu toprak ki binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış ve onları bir anne gibi bağrına basmıştır.

Atalarımız boşuna “Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz.” Dememişlerdir. İnsanın annesi nasıl onu seviyor ve onun için canını veriyorsa, vatan toprağı da insanını öyle bağrına basar, bir aldığına bin verir. Ama yeri yurdu olmayan insan sahipsiz bir rüzgâr gibi nereye gideceğine, ne yapacağını bilemez ve o hayat kargaşası içinde kaybolur gider.

İnsanın memleketi illaki güzel olacak diye bir şey yok. Bizim vatanımız cennetten bir köşe gibi ama bilinçsiz insanlarımız sayesinde kirletiliyor, yıpratılıyor. Toprak dayanmaya çalışıyor, hava direniyor, su acı çekiyor ama yine de yılmıyor. Bu toraklar vatanımızın bir köşesi ve bizim memleketimiz.

Çünkü atalarım bu topraklar için can vermiş, nice bebekler yetim, nice gelinler dul kalmıştır. Bu vatan benim vatanım… Çünkü ben burada doğdum, burada büyüdüm, bu toprağın ekmeğini yedim, suyunu içtim. Kısacası bir millet vatansız, vatan da milletsiz olmaz. Cennet ya da cehennem, bu memleket benim memleketim.


önceki eser / sonraki eser