Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: şeyma93
Eser sıra no:100218.14


BU VATAN KİMİN?

Bu vatan;
İleri atılıp sellercesine
Göğsünden vurulup tam ercesine
Bir gül bahçesine girercesine
Şu kara toprağa girenlerindir.

Evet, onlarındır. Yani atlarımındır. Yani benim yani senin vatanındır bu toprak parçası. Boğazından bu ülkenin ekmeği geçen herkesin vatanıdır bu vatan. Bunu sadece ben demiyorum. Bunu bu ülkeyi en kötü gününde sahiplenen Ulu Önder Atatürk söylemiş. Kendini Türk hisseden herkesin bu vatan.

Bu ülkede yaşayıp da hala kendisini bu toprakların bir parçası gibi göremeyen insanlar var. Onların bu tutumlarının tek sebebi ise bu ülkenin hep kötü ve yanlış taraflarını görmek. Ama sadece görmek. Eğer çözüm bulma yoluna gitseler anlayacaklar ki aslında bir şeylere benim diyebilmek için onun sadece iyi niteliklerini sahiplenmek yetmez. Aynı zamanda kötü yanlarının bilincinde olup onları düzeltmek gerekir. Ama bunu anlatabilmek için en etkili yol örnek göstermek olsa gerek.

Mustafa Kemal Atatürk. Bu ismi her söylediğimde her yazdığımda öyle gurur duyuyorum ki. Sıfırı tüketmiş bir imparatorluktan kendi başına ayakta durabilen bir ülke oluşturan tek komutan o çünkü. Osmanlı’nın zamanında Duyun-u Umumiye’ye, diğer devletlere olan borçlarını ödemiş ve bu ülkeye tarihi boyunca dış borcunun bulunmadığı tek dönemi yaşatmıştır. Bu büyük lider insanların cepheden gelen her şehit haberiyle bir kere daha yıkıldıkları anda onları çözümün varlığına inandırmış ve padişah baskısından dışarı çıkamayan bir ulusla milli mücadeleyi gerçekleştirmiştir. Peki, bunları neden yapmıştır acaba? Çünkü fark etmiştir ki bu vatan aslında O’nundur. Onun gibi vatan sevgisini kalbine kazımış ve bu milleti, bu ülkeyi kor ateşten çıkan demir de olsa ellerinde tutabilecek olan binlerce vatanseverindir.

Bir yanda her türlü zorluğa gülüp geçen bir neslin destanı diğer yanda da bu ülkenin ekonomik, politik, siyasi sorunları altında sırf elini taşın altına koymaktan çekindiği için ezilen insanlar. Bu vatan bizim vatanımız. İyi-kötü, güzel-çirkin. Kötüyü iyi, çirkini güzel yapmak bizim elimizdeyken gelin bu yükümlülükten kaçmayalım ve birlik beraberlikle bu vatanı olması gereken seviyeye çıkaralım.


önceki eser / sonraki eser