Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : şeyma16
Eser sıra no: 100211.01


BU ÜLKE BİZİM

Her şey sevmekle başlar değil mi?İnsan evini sever, orada yaşamaktadır. Sevdikleri de annesi, babası, kardeşi. Evi; bir insan için hem mahrem, hem kutsaldır bu yüzden. Seven artık sevdiğinde bir eksik, bir yanlış, bir çirkinlik göremez derler ya “ Aşkın gözü kördür. ’’ Bu yüzdendir ki; hiçbir ev, kendi evi kadar huzur ve güven veremez ona. İşte ülkesini sevmek de, bir insan için böyle bir duygudur. Memleketini, milletini karşılıksız bir sevgiyle sevenin gözünde kutsaldır ülkesi. O ülkenin dağları kutsaldır, denizleri, nehirleri, şehirleri kutsaldır. Hele insanları daha çok kutsaldır. Hele de iletişim tam sağlanabiliyorsa insanlar arasında, artık tanışmak, konuşmak, kaynaşmak daha kolaydır. Bu yüzdendir Yunus Emre’mizin:

"Gelin tanış olalım,

İşi kolay kılalım,

Sevelim, sevilelim,

Dünya kimseye kalmaz…’’ deyişi.

İnsanlar birbirlerini tanıdıkça sevecekler, sevdikçe de bağlanacaklardır. Artık bir daha o insanların arasına nifak giremeyecek, ayrılıktan, bölünmekten, parçalanmaktan söz edilmeyecektir. Ne sen o tanışların hakkında, yaşantıları hakkında kötü düşünceler besleyeceksin ne de onlar senin hakkında. Zaten birlik ve beraberlik de böyle temin edilmez mi?Dava insanı olmak yerine sevgi insanı olmak, bizim birliğimizi, beraberliğimizi ve ortak yaşamımızı kolaylaştıracaktır. Yine Yunus’umuzla söze nihayet verelim:

"Ben gelmedim davi için,

Benim işim sevi için.

Hakkın evi gönüllerdir;

Gönüller yapmaya geldim. ’’

Yani iyi veya kötü, cennet veya cehennem, doğru veya yanlış bu ülke bizim ülkemizdir. Bu vatan atalarımızdan ve dedelerimizden bize kalmış en mukaddes bir mirastır. Biz de torunlarımıza ve soyumuza miras bırakacağız. Burası bizim vatanımızdır. Yeryüzünde buradan başka bir vatanımız yoktur. O halde burada yaşamaya mecburuz. Vatanımız dünyanın en güzel bölgesinde bulunmaktadır.

- Mevsimlerin doya doya yaşandığı

- Yeşilin her tonunun her mevsimde bulunduğu

- Ne ekersen verimli bir biçimde hasadının alındığı

- Etrafı denizlerle ve güzel sahillerle çevrili bulunan

- Doğuyu batıya, güneyi kuzeye bağlayan bir geçit noktası olan

- Tarih zengini olan bir ülkemiz var.


Ancak tabiat zenginliklerimizi geliştirirsek ülkemizin güzelliği daha da artar. Barış ve kardeşliği destekler, yaygınlaştırır besler isek ülkemiz huzurlu ve iyi bir yaşamı bizlere sunacaktır. Düşmanlığı körükler, barışı baltalar, kardeşliği öldürür, kin ve nifak tohumlarını insanımız arasına sokar ve büyütürsek burası bize kötü bir zindan olur. Ama her ne olursa olsun yine bizim ülkemizdir. İlimi irfanı yayarsak, kültürü geliştirirsek, insanımıza manevi hasletleri öğretirsek, anaya babaya itaati, Allah’a saygıyı, kullara sevgiyi öğretir ve yaşatırsak burası bir cennet olmaya devam eder.

Fakat bunu tam tersi düşünürsek, evlatlarımız kültürsüz olarak, anne baba Allah saygı ve sevgisini fiilen göstermezsek, büyük küçük nedir, hayvan insan nedir, vatan sevgisi nedir bunları öğretmezsek bu ülkede yaşamayı yine mecburuz ama kötü bir ülkede yaşamız oluruz. Özet olarak her şey şuanda emaneti kullanmakta olan ve kısa süre sonra devredecek bulunan bizlere bağlıdır. Vatanın kıymetini bilip, güzelliklerini geliştirip zenginleştirip öyle devredeceğiz ki bu takdirde bir cennet vatan devredeceğiz. Bu vatan ya cennet olarak vatan olmaya devam edecek ya da cehennem olarak vatan olmaya devam edecek her şey bizim elimizde! Lütfen ülkemizin değerini bilelim ve onu güzelleştirmek için gayret sarfedelim sonuçta iyi ve kötü bu ülke bizim ülkemizdir..!


önceki eser / sonraki eser