Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:seçme32
Eser sıra no:100223.17


BİZİM ÜLKEMİZ

İnsanların üzerinde yaşadığı toprak parçasına vatan denir. Vatan şereftir, vatan namustur, vatan her şeydir. Vatan, insanın yârinden, anasından bile uğruna vazgeçtiği kutsalıdır. “bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa, vatandır.” Vatan olmadan insanın yaşam savaşı vermesine gerek yoktur.

Toplumumuzda iyi veya kötü olan, doğru veya yanlış yapılan birçok şey vardır. Doğrulardan ve iyilerden yana bir şikâyetimizin olması mümkün değildir. Ama ne olursa olsun kötü de olsa yanlış da olsa vatan, vatandır. Tabii bu olumsuzlukların oluşmasında kişisel ve toplumsal hatalar vardır. Bunları önce teşhis etmeli, sonrada vatan için eğer gerekiyorsa tedaviyi uygulamalı; yani düzeltmeliyiz. Ve bir sonuca ulaşıncaya kadar devam etmeliyiz.

İnsanlara örnek olup önce kendimize çekidüzen vermeliyiz, daha sonra başkalarını ve sonunda tüm toplumu düzeltmiş oluruz. Toplumda farklılıklar, doğru veya yanlış, iyi veya kötü gibi durumlar olabilir. Bunlara karşı önyargılı olmamalı, bunlardan yüz çevirmemeliyiz. Bir olay karşısında tepki göstermek gerekmemektedir. Hemen o kişinin yerine kendimizi koymalı ve o kişi gibi düşünmeliyiz. Böylelikle önyargıdan uzak ileri görüşlü, eleştirel bir insan olabiliriz.

Her toplumda farklı dinden, ırktan, mezhepten, siyasi görüşten insanlar vardır. Bunlar, o toplumun aslında ne kadar zengin ve çağdaş olduğunu gösterir. Ama bunlar farklı yönlere çekilebilir. Irk ayrımı, din ayrımı, siyasi görüş ayrımı yaparak toplumda ayrıştırmaya gidersek yanlış yapmış oluruz. Bizim toplumumuzda farklı dinden, mezhepten, ırktan, siyasi görüşten insanlar vardır. Bunlar doğaldır ve olması lazımdır. Bizim ülkemiz için de ayrı bir zenginliktir. Her görüşe, fikre saygı duymalıyız. Demokrasiyle yönetilen ülkemizde milletin temsilcisi olan milletvekilleri mecliste isteklerini dile getiriler. Herkes bunları dinler ve çözüm aralar. Bahsettiklerimiz dışında ülkemizde bulunan bazı özel gruplara demokratik çalışmalar altında bazı ayrıcalıklar verilirse yanlış olur. Bu sefer de başka gruplar çıkar ve o gruplar da bazı ayrıcalıklar ister. O zaman dört köşesini cennete benzettiğimiz ülkemizi kendi ellerimizle cehenneme çevirmiş oluruz.

Halbuki bazı ayrıcalıklar tanınmadan, hepimizin yüzyıldır, tek bir bayrak altında toplanıp, kardeşçe yaşadığımızı ve bu gerçeğin de devam edeceğini anlatmamız gerekir. Eğer böyle olursa cennet gibi ülkemizde daha huzurlu bir biçimde yaşayabiliriz.

Yanlışı doğru, kötüyü iyi yapmak insanoğlunun elindedir. Bu ülke kötüsüyle, iyisiyle, yanlışıyla, doğrusuyla bizim ülkemizdir. Ülkemiz için çalışmalı ve ülkemizin aleyhine olan durumları, lehine çevirmeye çalışmalıyız. Yüzyıllardan beri devam eden kardeşliği, bu cennet vatanımızda yaşamalı ve yaşatmalıyız. Her şey vatan için!


önceki eser / sonraki eser