Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: roman13
Eser sıra no:100218.17


BU VATAN BİZİM, BAŞKA VATANIMIZ YOK!

“Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke bizim ülkemiz.” Bu ifade için söylenebilecek çok fazla söz yoktur; çünkü gayet net ve açıktır. Tek sorun onun anlaşılamaması, sindirilememesidir.

Farklı görüşlerden, farklı etnik kökenlerden, farklı dinlerden gelmiş olabiliriz; ama biz bu topraklarda doğduk, bu topraklarda doyduk, bu topraklarda sevdalandık; tüm öğrendiklerimizi, yaşamı, yaşamayı sevmeyi öğreten bu toplumun insanlarıydı. Ortak bir tarihimiz, ortak kültürümüz, ortak ahlak anlayışımız, ortak geçmişimiz var. Birlikte kutladığımız bayramlarımız, hayranlıkla dinlediğimiz şairlerimiz, birlikte ağladığımız türkülerimiz var. Bizi en iyi “biz” anlarız. Hepimizin dedeleri bu topraklar uğruna savaşıp ölmediler mi? Bu ülke, uğrunda kan dökülmüş kutsal topraklardır, vatandır! Başka bir vatanımız var mı?

Dün olduğu gibi bugün de “Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.” deyip, inançla, azimle, kararlılıkla mücadele edecek, varını yoğunu, hatta canını ortaya koyup ölüme koşacak yüreklerimiz var. İnanıyorum ki, dün öyleydi, yarın da öyle olacak. Gerektiğinde tek yumruk olmayı bilen, yılmadan, usanmadan, bize mücadele etme gücü veren değerlerimiz ve maneviyatımız var.

Geçmişte ya da bugün, takdir ettiğimiz ilerlemeler yapıldığı gibi, beğenmediğimiz, bize yanlış gelen uygulamalar da yapılmış olabilir. Hepimiz severiz Kurtuluş Destanı’nı, Karadeniz'in ormanlarını, Doğu’nun dağlarını, Akdeniz'in suyunu, Ege'de günbatımını; hepimiz üzülürüz bu ülkenin, kardeşe kardeşi vurduran kavgalarına; bu vatan için babası şehit düşmüş, yetim kalmış çocuklarına; asgari ücretle ya da emekli maaşıyla ay sonunu getirmeye çalışan insanlarına; çocuk yaşta çalışmak zorunda kalıp elleri nasır tutmuş evlatlarına...Ama gidecek, yaşayacak başka vatanımız yok! Kurak çöllere dönse de her yanı, yeniden yeşillendirmeye, yeniden yaşanılacak bir yer haline getirmeye çalışacağız. Bu da bizim savaşımız olacaktır.

Başka vatanımız olmadığı bilincine varmış olduğumuz için dört elle sarılmalı, kötü, çirkin, yanlış bulduğumuz ne varsa bunları da düzeltmek için mücadele etmeliyiz. Gerçekleri yüreklilikle dile getirip, doğruya ve güzele ulaşmanın yolunu birlikte bulmalıyız.

Cesur bir yürekle söylüyorum, bu da bizim belki de henüz bitememiş “Kurtuluş Savaşı”mız...Belki daha güçlü ve kararlı olmak gerek, daha da iyi kenetlenmek gerek...

Bu vatan bizim... Başka vatanımız yok...


önceki eser / sonraki eser