Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:promete49
Eser sıra no:100222.14


TÜM BUNLARA RAĞMEN

Yaşam, kişinin var olduğu yerde başlar ve biter. Birçok kişi ülkesini ve yaşamını eşit değerde görür. Enver Gökçe der ki; “Hayatı tüm kötülükleriyle seveceksiniz. İyilik kötülükleriyle, pisliğiyle fakat seveceksiniz.” Ülke de yaşam kadar değerlidir gözlerde ve yüreklerde. Ülke, toprak tüm iyilikleriyle, güzellikleriyle ya da pisliğiyle yine millete aittir. Fakat bu durum çoğu zaman milletin elinde olamıyor ve millet adına yanlış kararlar alınıyor. Aslında bu yine milletin suçu değil midir? Bu nedenle fırsatlar gibi uçan kararlar kalıyor kişilerin eline.

İşte, yaşadığımız dönem de uçan kararların dönemidir. Günümüzde demokrasi vardır fakat bazılar bizden daha eşit konumdadır. Bu durum birçok kişinin canını sıksa da yapılabilecek pek de bir şey yoktur aslında. Çünkü insanlarda cesur olma ve birleşebilme sorunları vardır. Bu cesareti gösteren azınlık ise devletten izin almadan devleti eleştiremez. Eleştiren azınlık ise anlaşılmaz bir şekilde bastırılabilmektedir.

Fark ettiğimiz gibi bu her yerdeki eşitlik eğitimde de kollanmaktadır. Fakat yine bazıları daha eşittir. Benim ellerim bu kompozisyonu yazarken, doğuda bir başka çocuğun elleri ise tarlada ot tutmaktadır.

Herkesin eşit olduğuna inandığımız ülkemizde hiyerarşi de günden güne şiddetlenmektedir. Yaş için hiyerarşi, para için hiyerarşi, kültür için hiyerarşi… Her yerde şiddet…
Kültür eşiği olduğu için övündüğümüz Anadolu’da ise yapılan arkeolojik kazılardan kaç eser müzelerimize ulaşabilmiştir? Hatta günümüzde kaç Türk arkeolog bu kazılara katılabilmektedir? Tüm bunların karşısında hala hiçbir şey yapmamaktayız.

Aylardır ve hatta yıllardır ilan edilen Amerikan emperyalizmine kim karşı çıkabilmiştir, kimler bu uğurda –söyledikleri gibi- ölüme karşı gelebilmiştir? En basitinden hiç birimiz özgür değiliz, zaten kendi ülkemizde Türk kimliğimizle istediğimiz yerlere gidemiyorsak nerede yaşadığımızı bir kez daha düşünmeliyiz.

Peki, tüm bu söylediklerime rağmen gitme imkânı olsa kaç kişi ülkesini bırakabilir ki?


önceki eser / sonraki eser