Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: onur27
Eser sıra no: 100218.09


SİZCE DE DEĞMEZ Mİ?

Bir ülke düşünün ki jeopolitik konumuyla tüm dünyanın ilgisini çekmiş.En başta Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir noktada bulunup;Asya devletlerinin Avrupa’ya açılan kapısı adeta.Tüm dünya için çok önemli olan iki boğazı sınırları içerisinde bulunduruyor.Sadece coğrafi açıdan değil aynı zamanda özel konum açısından da çok önemli bir yere sahip.Üç tarafı denizlerle çevrili,değerli yeraltı ve yerüstü kaynaklarına ayrıca bin bir türlü doğal güzelliğe sahip bir ülke.En önemlisi de o ülkenin başarılarla dolu o kadar şanlı bir geçmişi var ki bütün devletleri kendisine hayran bırakmış.

Bir ülke daha düşünün son zamanlarda siyasal açıdan birçok sıkıntı çekmiş,terörizm gibi çok önemli bir sorunla karşı karşıya kalmış.Ayrıca kamusal alanda büyük sorunları olan ve binlerce işsiz insan barındıran bir ülke.Birçok farklı kültür barındırmasından dolayı bazı çelişkilerin yaşandığı bir ülke.

İki ülke de aynı ülke olabilir mi? Elbette olabilir.Bu ülke bizim ülkemiz işte.Türkiye bu ülke.Öyle kıymetli bir ülkede yaşıyoruz ki bu toprağın her bir karışında şehitlerin kanı ve o şehitlerin arkasından analardan dökülen gözyaşları var.Bu topraklar için geçmişten bugüne milyonlarca insan canını dişine takıp savaşmış,her şeylerinden vazgeçerek vatanları için canlarını vermişlerdir.Milli mücadele döneminde zorluklar çekilmiş,bütün millet ulusal egemenlik için birlik ve beraberlik içinde hareket etmiştir.Peki bizler uzun uğraşlarla kazanılmış,uğruna büyük kayıplar vermiş bu ülkenin değerini gerçekten yeterince biliyor muyuz?
Bizler belki ülkemizin güzelliklerinin değerini yeterince bilmesek de,o değerleri kullanarak sorunların önüne geçemesek de bizim için her zaman yol gösterici olabilecek,sorunların üstesinden gelmemizi sağlayacak sözleri ve örnek davranışları olan bir insan var: Ulu Önder Atatürk.

Atatürk bu vatana verdiği önemi gerek milli mücadele yıllarında gerekse cumhuriyet yıllarında birçok sözüyle dile getirmiş ve her konuşmasında gözler önüne sermiştir. “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.” sözünde vatanımızın değerini vurgulamıştır Ulu Önder.Bu sözün anlaşılması,değerinin farkına varılması milletimizin elinde değil mi? Bu sözü ne kadar insan biliyor ki toplumumuzda? Belki de vatanımızın değerini topluma bildirmek görevi bizlere düşüyor.Bu çok da zor bir görev değil.Çünkü ülkemizde atamızın sözleri hakkında geniş bir bilgisi olmayan nüfusun sayısı fazla olsa da Atatürk ülkemizdeki insanların hepsi tarafından sevilen bir insan olduğu için onun sözlerinin önemini onlara anlatmak pek de güç olmasa gerek.Hepimiz üstümüze düşen bütün yükümlülükleri yerine getirip vatanımız için elimizden gelen her şeyi gerekirse canımız pahasına yapmalıyız.Sonuçta doğru veya yanlış da olsa,cennet veya cehennem de olsa,iyi veya kötü de olsa bu ülke bizim ülkemiz değil mi? Bu eşsiz ülke için değmez mi her şeyi yapmaya?


önceki eser / sonraki eser