Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: nevreste44
Eser sıra no: 100218.22


SONUM OLACAK !

Ülkemiz bir çok medeniyetlere ve sahipliği yapmış ,Asya ve Avrupa arası konumda bir köprüdür.Bu yüzden kültürü çok geniş ve güzeldir.Türkiye de her şehrin , köylerin ayrı ayrı örfleri ,adetleri, dini inançları başka başkadır.Yıllarca aynı toprak üstünde farklı görüşlere sahip insanlar nasıl olmuş da? hoşgörü saygı ve sevgi içersinde yaşamışlar.Atalarımız ve büyüklerimiz bize nasıl? örnek olmuş,ve bize neyi öğretmişler?

Türkiye , doğal kaynakları, görüldüğünde kutsal mekan diye adlandıracağımız güzelliklerle doludur.Dünya haritasına baktığım zaman kendimizi çok şanslı görüyorum.Eğer başka bir ülkede doğmuş ,orda yaşamış olsaydım mutlaka Türkiye ‘yi görmek, gezmek isterdim.Hatta Türkiye’de yaşamak.Çünkü ben ülkeme cennet gözüyle bakıyorum .Türkiye , karış karış cennet kokuyor.Düşündüğüm zaman ALLAH sanki cennetin bir maketini yapmış ,bizde haritada buna Türkiye diyoruz .

Türkiye’nin doğal tabiatıyla,örfleri ,adetleri ,gelenek ve görenekleri birleşince işte o zaman,vazgeçilmez özümüz ortaya çıkıyor. Sırasıyla ihtilalci ve asi, sonradan muzaffer bir kumandan olan "Türklerin babası" Yeni Türkiye' yi yarattı, sultanları kovdu, kadınlara hürriyet verdi fesi kaldırdı, ülkesinde radikal bir inkılap yaptı.Paris-Soir' den .Yıllar önce ekilen bu devrim tohumları,bize verilen en büyük mirastır.Türk gençliğinin, bu mirası ne denli kullanabiliyor ?tartışma konusu.Batı kültürünün özelliklerine kapılan nesiller özlerini yitirmeye mahkum oldular. Necip Fazıl Kısakürek bir sözünde şöyle diyor “Görmemek için bakan mavi ,siyah, ela göz.köre görünse şaşmam sana görünmeyen öz.!

Türkiye de, her gün kaçırma ,cinayet, kaza kısacası ölüm haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.Oysa, atalarımız bize en büyük define yi bırakıp gitmişler .Onları toprağı ekmek görmüş ve sürekli çalışmışlar emek vermişler. En önemlisi, bize kardeşliği ,hoş görüyü, saygı ve sevgiyi öğretmişler. Aynı köyde farklı inançlara sahip, kişilerle kardeş gibi değil,kardeş olmuşlar .Ekilen saygı ve sevgi tohumları , hasat zamanı gelince tadı o kadar güzeldir ki ömür boyu kendini korur felsefesini benimsemişler.

Türk milletinin mertliği ,yiğitliği sevecenliği, vatanseverliği ,hoşgörüsü , bir çok ülke tarafından övülmüş, hatta tarihi kitaplara geçirip okutulmuş. Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk' ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.Profesör Herbert MELZIG(Tarihçi).Bizler Büyük doğu gençliği Fatih in nesilleriyiz. Tarihde yol gösterici olmuş büyüklerimizi saygıyla anıyoruz.

Türkiye cumhuriyeti ;farklı görüşden ,farklı kültürden birleşmiş insanların saygı ve sevgi içersinde yaşadığı yerdir. Bu vatan, pek çok kişiyle tek ortak yönümüz.Örneğin :yurt dışına giden birisi, TÜRKİYE den biriyle ,karşılaştığı zaman farklı memleketlerden olsalarda “ooo hemşerim “gibi sıcak kanlı sözlerle diyalog kurarlar.Bu vatan “ya ben şu kişiyi bu şekilde davrandığı için sevmiyorum“denilen şahısla tek ortak yönümüz.Bu vatan YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!!! Diye ŞEHİT olan atalarımızın kanlarıyla beslenmiş topraklardır.Toprak diye bastığımız yere,kim bilir kaç Mehmet? can veriyor.!!!BU Vatan bizim iyisi ve kötüsüyle bu vatan hepimizin.Bu vatan, cennet bahçesi yada cehennem çukuru bu vatan hepimizin.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine. Atalarımızın, yaptığı gibi davranıp ,vatanımızı asla bölmiyeceğiz.Her kese hoşgörü ,saygı ve sevgi tohumlarını bırakıp bir gün filizlenmesini beklemeli ve sabır etmeliyiz.Bizden öncekilerin bize devrettiklerini örnek alıp bizden sonrakilere neler devredebiliriz düşüncesiyle harekete geçmeliyiz.Hepimizin sonu bu vatan olmalı.son olarak şu soruyu sıkca düşünmeliyiz.Dün doğduk bu gün yaşlandık, peki dünden bu güne ne yaptık ?


önceki eser / sonraki eser