Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : nasyonel-90
Eser sıra no : 100127.01

SORMADILAR BANA ‘’ HANGİ MİLLETTENSİN’’ diye, ANLADILAR

Ülkem hakkında iyisiyle kötüsüyle bir deneme yarışması varmış, duydum ve yazıyorum.Bu yazımla derece alırsam da yarın sabah kapımın önünde kurşunlanacağımı da çok iyi biliyorum.Korkmuyorum, iyiler asla ölmez ama hiçbiri de uzun yaşamaz.

Son dönemlerdeTürkiye’mde insanlık veya demokrasi adına ödül alanlara bakıyorum.Ya öldürülmüşler,ya hapishanedeler yada daha beter haldeler.Ülkem benim, 4 mevsimi yaşayıp da 365 gün çile çektiren, doğusu batısı binbir farklı kültüre sahip olup da tek yürek olamayan milletim.Yazın Akdeniz’de kışın Uludağ’da eğlenen halkım benim.Doğruyu görmeden yüz bin yıldır kör, yalana inanmada sazanla yarışan, bir kuyuya İngiliz’in de dediği gibi 100 kere düşen ülkem ve milletim benim.

Güzellikleri de var tabi ülkemin.Yabancı sermayeyle çok güzel binalar ve yaşam alanlarıyapılıyor ülkemde.Topraklarının üzerinde oteller, gösteri merkezleri kısaca ticari amaçlıpek çok yapı olan ülkem benim.İzmir’in kızları da var ülkem de.Yüzde yüzü ithal olan tüm teknoloji de yine benim ülkemde. Ülkeme has olan tek şey ülkemin toprağı. İşlenmeyen toprağı. Üzerine Türkçe ifadeler yazılmış tüm yol tabelaları da yabancı.Milletim renkkörü mü bilinmez ama kırmızı ışıkta özellikle geçmek isteyen milletim benim.Var, var ülkemin aradabir güzellikleri de var.Boğazın havası var, Yeditepesi var yani kısacası ülkemde güzel olanne varsa hepsi zaten Bizden öncede olan doğanın kendisinden kaynaklanan sebeplerden dolayı var.Ülkem de rantta çok yiyen de çok yan gelip yatan da çok.Bazen merak ediyorum.Acababize bu ekmeği kim getiriyor diye.İnceliyorum ölçüp biçiyorum.Yok, yok bu işte bir iş var.

Ülkem de herkes süper güç karşıtı ama lafta.Herkes bir Amerikanvari kıyafetiyle, şekliyle,konuşmasıyla kısacası her şeyiyle Amerikanvari hepsi. En kızdığımda cahil olanları. Cümle aleme ‘’gavur’’ deyip de onların arabalarından inmemeleri, özellikle de en pahalılarınıalanlara sözüm.Onlara ‘’kafir’’ deyip de onların mallarından başka bir malı kötüdür diye, kullanmayanlara sözüm.

Ülkemin güzellikleri de var yok değil.Bizanslılar ve Osmanlı İmp.’dan kalma pek çoktarihi eser de var ülkemde.Sanatçıyım diye, bas bas bağıran soytarılar da var ülkemde.Ülkemde adı sanı duyulmamış binlerce yetenek de var.Ama tüm gözler ve kulaklarsadece şaklabanlara açık ülkemde.

Ya sev ya terket diyorlar, ülkemde.Kimse kusura kalmasın.Tanrı bana sorsaydı hangi milletten doğmak isterdin diye neyi seçeceğimi çok iyi biliyorum.Her milletgençliğini, koyunlarını ve insan fazlasını emri altında tutmak için uyduruk kıytırık,tarihi zırvalıklar üretir.Milli pragmatik tarih öğretir.Sadece kazandıkları savaşlarıanlatır.Ve o ülkelerin çoğundan da hiçbir şey olmaz, tarihin normal gidişat süresinde.

Ülkem aslında güzel.Ben yazın Akdeniz’deyim.Geri kalan zamanda ise İstanbul’da.Peki bir bana mı batıyor, ülkemin aksaklıkları.Ben insanım ve insan gibi yaşamak için geldim, bu dünyaya.Sokak da gördüğüm insanlara da saygım var, Yaratan’dan ötürü.Ha hiçbiri de aslında umurumda değil.Sadece saygım var.Erdem ve ahlak pek bilinmezinsanlarım arasında.Hepsi müslümandır ama bana göre lafta.Birkaç hoca tanıdım, Cuma namazı öncesi ve sonrası konuşmalarda.Ateist olanlara bile insani açıdan yaklaşabilecek bir elin parmağını geçmeyecek sayıda, birkaç hoca.Çok daha fazlasını da tanıdım elbet.Din uğruna tarikat kurup da her türlü zinayı, günahı işleyeni de gördük biz çoğu zaman yanlı, arada bir yansız ‘’ÖZGÜR’’ basınımızda.

Biz ki 2bin küsür yıllık bir milletiz ve dünyada ne kadar açgözlü varsa gözleri toprağımızda,Biz ki gülüp geçeriz, güveniriz şanlı ordumuza.Biliniz ki aya çıkanlarla yerdekiler baş edemez.Ve biliniz ki bu ülke her anlamda güzel ve çirkin olsa da, asla değişmez diye bir kaide de olamaz.

Ülkem, ülkem güzel ülkem. Okuyorum her gün, çağ atlamışız ve sanata da çok bağlıyız.Artık gazetelerimiz bize her gün film izlettiriyorlar, cansız sütunlarda. Eşsiz öyküleri çokgerçekçi bir dille ele alıyor yazarlarımız.Hangi akıma bağlı oldukları da pek belli değil.Ama hemen hepsi ‘’tamamen duygusal’’ bir dille ele alıyor yazdıklarını.Spor sayfasını açıyorsunuz gerçi asla gerçek bir haber olmaz o sayfalarda.Ama bakıyorum ülkemin sporu gelişmiş.Yazarlarımız her gün, reyting uğruna Türk Takımlarını, Dünya Karması haline getirmiş. Birkaç saniyelik de olsa, gururlanıyor insan.

Tarihimize yeri geliyor magazinsel açıdan yaklaşıyoruz.Yeri her sene geliyor ve umarım sonsuza kadar da gelir, senede 5 günde anlıyız, şanlıyız, diyoruz tarihimiz hakkında.Ve hiç işimiz, gücümüz, yokmuş gibi 30 yıldır da dağlarda kaç-kovala oynuyoruz.

Geçen günlerde bir kargoya gittim.Koca Seyit hakkında öykü yarışmasına katılıyorum.Bence çok da güzel dile aldım, Nobel bile bekliyorum.İşin enstantanesi bir yana yazdıklarımıkargoyla Balıkesir’e göndermem lazım.Şudur, budur vs. oradaki görevliye dedim ‘’ Koca Seyit için gönderiyorum’’. Orası neresi, dedi.Tekrarladım, tekrarladım, hayal kırıklığı.En azından lise bitirmiş ve 25-30’lu yaşlardaki bu arkadaşımız Koca Seyit’in kim olduğundanbihaberdi. Nasıl ama işte böyle bir ülkeyiz.Koca Seyit o top güllesini kaldırmasaydı.Bugün biz kim bilir neler kaldırmak zorunda kalıp, neler tutacaktık ellerimizle.

Tarihi şanlı olan her millet uzun yaşamaz, tarihinden ders alan her millet uzun yaşar.Hemenharitada güneydoğumuzda Persler var, tarihlerini ve kültürlerini inceleyim derim.Yunanlılar var bide ezeli düşmanımız diye adlandırdığımız hemen her kültürüyle benzerlik gösterdiğimizYunanlı dostlarımız var.Bana göre iki küçük kardeşin birbirini çekememesidir Türk-Yunan sorunları Türkiye’nin yapacağı tek bir şey vardır, büyüklüğünü göstermesidir.

Velhasıl kelam diyelim her zamanki gibi.Ülkem çoğu açıdan dünya güzeli, dünyalar zengini.Ama yaban bir at gibi. Ata eğer vuramadıktan sonra ya düşer sakatlarsın yada At elinden kaçar gider ortada kalırsın.Seçim sizin ‘’İnsan Fazlası’’ milletim ve ülkem vatandaşları seçim sizin.Mustafa Kemal Atatürk, pek güzel günler göremedi, yaşayamadı kendi kurduğu ülkesinde bari siz yaşayın onun yerine.


önceki eser / sonraki eser