Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : memleket20
Eser sıra no : 100218.02


MEMLEKETİM

Yaşadığımız ülke, yaşadığımız dünyanın ender coğrafyalarından birisidir. Kışın Antalya’da sabah saatlerinde Toroslar’da kayak yapıp, öğle saatlerinde denize girme imkânına sahibiz. Peri Bacaları’ndan ve Nemrut Dağı’ndan güneşin doğuşunu seyretmek insana bambaşka bir haz verir. Güneş ise tarladan çıkan bir başak gibi ışıklarını saçar. Dünyanın hiçbir yerinde bu tabiat harikasının eşine rastlanmamıştır. Medeniyetlere beşiklik yapan Anadolu topraklarımızdan, Efes Antik Kenti, Sümela Manastırı, Selimiye Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Balıklı Göl’e kadar medeniyet fışkıran bu topraklarımız, buram buram tarih ve kültür kokmaktadır. Ülkemiz adeta cennetten bir parçadır. Kültür başkenti seçilen İstanbul kuşkusuz dünyanın en güzel medeniyet şehridir. İstanbul’un tarihi ve turistlik yerleri saymakla bitmez. Bunların bazıları; Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Kız Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı’dır.

Ülkemiz Palandöken, Kartal Kaya, Uludağ kayak merkezleri, Manyas Kuş Cenneti ile saydığım ve sayamadığım tüm tarihi ve turistlik özelikleriyle tarifi imkânsız; ancak gelip görüldüğünde anlaşılacak olan bir yerdir. Öte yandan İstanbul jeopolitik konumu ile stratejik bir noktaya sahiptir. İki kıtayı birbirine bağlayan köprü konumundadır. İstanbul ve Çanakkale gibi iki önemli boğaza sahiptir.

Tarih boyunca Türkiye bir yandan tarihi, mimari eserleri ile bir yandan coğrafi konumu itibari ile sömürgeci devletlerin iştahını kabartmıştır. Topraklarımız üzerine çeşitli oyunlar oynanmış bazı entrikalar hazırlanmıştır. Dil ve kültür erozyonu yaratılması yolunda Türkiye üzerinde değişik oyunlar denenmektedir. Örneğin; bazı kesimlerin dilimize yabancı kelimeleri sokma çabaları, dil kuralları dışında konuşma tarzları yaratılması ve bu tür konuşma tarzlarının film, televizyon programları ile genç nesillere aşılanması çalışmaları bu çabalardan bazılarıdır. Cennet ülkemizi cehenneme döndürmeye çalışmışlar ve hâlen daha çalışmaktadırlar. Güçlü olmak ve hakkımızı korumak istiyorsak birlik ve beraberlik içinde bulunmalıyız. Birlik ve beraberliğin en güzel örneği Kurtuluş Savaş’ımızdır. Atalarımız cennet ülkemizin kutsal toprakları için canlarını vermekten çekinmemiş ve bu uğurda çok kan dökmüşlerdir. Ülkemizi yabancılara teslim etmemişlerdir. Türk Milleti bu karanlık günlerin ve oyunların üstesinden birlik ve beraberlikle gelmiştir, bundan sonra da gelecektir.

Tarih boyunca pek çok medeniyete beşik olan bu topraklar kültürel değerleri de bağrında saklar. Elleri kınalı gelinler, evlerinin direği olan eşlerini seve seve askere uğurlar bu topraklarda alın teri ile beslenen çiftçiler ve çiftçi aileleri umutlarını, hayallerini eker, büyütür bu topraklarda komşuluk, arkadaşlık, dostluk yeşertir bu topraklar. Mehmetçik gururla bekler bu toprakları yazarlarımız ve şairlerimiz duygularını, sezgilerini katarak destanlaştırır, romanlaştırır, masallaştırır bu toprakları. Geleceğimizin mimarı, yarının güvencesi gençlerimiz, emanetçisi olduklarını bilir bu toprakların. Genç kız gergefine işler, çoban kavalında üfler, kadınlar halılarını nakış yapar, usta çömleğinde şekillendirir bu toprakları. Hepimiz biliriz toprağımıza verilen emeği, onun için akan şehit kanını, toprağımızın kolay kazanılmadığını.

Cennetten bir parça olan eşsiz ülkemizi korumak da onu cehenneme çevirmek de elimizdedir. Atalarımızdan emanet aldığımız şehit kanlarıyla yıkanmış olan bu toprakları, ülkemizi gelecek nesillere aktarmak görevimizdir. Ülkemizde iyi veya kötü, doğru veya yanlış hangi olaylar yaşanırsa yaşansın tek bayrak tek devlet olmalıyız. Birbirimize sıkıca kenetlenmeliyiz. Birlik ve beraberlik içerisinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ ÜN izinden gitmeliyiz. Bu ülke kolay kazanılmadı. Bu ülke hepimizin. Irkımız, mezhebimiz ne olursa olsun biz aynı coğrafya da yaşıyoruz. Hepimiz kardeşiz, düşman değiliz. Bu ülkeyi koruyacak ve yaşatacak olan bizleriz. Bu cennet ülkemizin bir benzeri daha yok. Bizim memleketimiz bir başkadır.

Havasına suyuna taşına toprağına
Bin can feda tek bir dostuma
Her köşesi cennetim ezilir yanar içim
Bir başkadır benim memleketim…


önceki eser / sonraki eser