Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:kibele41
Eser sıra no:100219.13


TOPRAK ANA

Vatan, üzerinde yaşadığımız; kültürümüzün, devletimizin ve tarihimizin ortak öğesi toprak parçasına veridimiz isimdir. Atalarımız bu vatanı, bu toprakları korumak için çok savaşlar vermişlerdir; bu nedenle bunun değerini bilmeliyiz.

Bir ülkede vatan sevgisi olmazsa vatandaşlık da olmaz. Vatan sevgisi bir milleti ayakta tutan ona güç veren sevgidir. Vatan basit bir toprak parçası değildir. Çünkü dünyanın herhangi bir yerindeki toprak parçası bizim vatanımız olamaz. Vatan toprağı ayrıdır. Çünkü vatan uğruna savaşılır hatta ölünür.

Vatan için ölmenin yanında vatan için yaşamak da güzeldir. Vatan üzerinde huzurla barış içinde yaşayan insanlar, vatanın olmazsa olmaz parçasıdırlar. Dün olduğu gibi bugün de hatta gelecekte de…

‘’Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak uğrunda ölen varsa vatandır!’’ der şair. Ki bizim toprağımız için de bağımsızlığımız uğruna da çok kan dökülmüştür. Çok şehit verilmiştir. Tabiî ki dünyadaki bütün topraklar bir, tüm insanlar kardeştir. Fakat vatan kavramı farklıdır. Nasıl ki milyonlarca anne olsa da herkesin annesi farklıysa, bir bebek, bir çocuk her annenin değil kendi annesinin kucağını isterse, insan için de vatan ana kavramıyla ifade edilir.
Bizim üzerimize düşen en önemli görev vatanı korumak ve ayakta tutabilmektir. Farz edelim ki; insanın bir organında bir bozukluk olunca insanın metabolizması nasıl etkileniyorsa vatan üzerinde yaşanan olumsuzluklar sebebiyle de aynı etkiler olabilir. Bu yüzden bu olumsuzlukları gidermeli, düzeltmeliyiz. Eksiğiyle, fazlasıyla, yanlışıyla, bu vatan bizim.

Vatan sevgisi sevgilerin en yücesidir.

Öyle ki her bir taşı yakut olan bu ülke hepimizindir ve ebediyen öyle kalacaktır.


önceki eser / sonraki eser