Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : kelebek53
Eser sıra no :100218.08


ORTAK NEFES

Tarih hep tekrarlarmış. Bu topraklar bunun en büyük şahidi. Niye mi dersiniz? Tarih bilimine biraz ilgiliyseniz bunu fark etmeniz zor olmayacaktır. Jeopolitik açıdan çok büyük öneme sahip bir konumda ülkemiz. 3 tarafı denizlerle çevrili, her mevsimi yaşayan, her kültüre ev sahipliği yapan, çok çeşitli bitki türlerinin yetiştiği tarımsal yönünün güçlü olduğu, sanayi ve ticaret alanında büyük yollar kat etmiş, turizm cenneti topraklarda yaşıyoruz.

Her millete, her ırka, her dine, her görüşe saygı gösteren taşı toprağı altın bir ülkedeyiz. Ama kıymet biliyor muyuz? Bazen evet, bazen hayır. çok zorlu süreçlerden geçti topraklarımız. Ve bir çok olayla, kişilerle karşılaştı. Yaşadığımız ana bakarsak, bir aileden iki ferdinden birinin sert ve zorlu kış koşullarına dayanarak ülkesi için hiç düşünmeden dağlarda nöbet tutup, savaşıp canını feda etmesi; diğerininse gerek isteyerek, gerek beyni yıkanarak ülkemizi bölmeye çalışan örgütler için çalışması buna en büyük örnektir.

Yukarda anlattığım gibi daha birçok örnek var. Türkiye’miz konumundan dolayı hep arzulanan, hep paylaşılamayan bir ülke olmuştur . Kurtuluş savaşı sırasında gazi ve şehitlerimizin toprağımızı kan kırmızısına boyamasıyla tüm dünyaya kudretimizi göstermiş olduk. Ardından cahillikle savaştık. Neden? Çünkü Çanakkale Savaş’ında eğitim görmüş binlerce insanımız şehit oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı inkılaplarla hızla çalışmaya başladık. Amacımız çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmaktı. Ama Türk milletinin işi yine zordu. Çünkü gelişmiş milletlerin ezeli amaçlarıydı, bizi birbirimize düşman etmek ve ülkeyi paylaşmak.

Doğrusuyla yanlışıyla; cennetiyle cehennemiyle; iyisiyle kötüsüyle; sağcısıyla solcusuyla; Müslüman’ıyla Hıristiyan’ıyla bu ülke hepimizin ülkesi. Hepimiz bu ülkenin suyunu içiyoruz, bu ülkenin havasını soluyoruz. Kim olursak olalım ortak amacımız hiç değişmemeli. Bu ülkenin açık görüşlü, eğitimli bireylere ihtiyacı var. Büyük önder Atatürk’ün belirttiği gibi bu güç damarlarımızda mevcut. Şehitlerimiz ve gazilerimiz zorlu mücadeleleri kazandılar. Şimdi sıra bizde. Hep beraber barış içinde bu ülke için çalışmamız.


önceki eser / sonraki eser