Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : kedicik28
Eser sıra no : 100128.01

SESSİZ ÇIĞLIK

Bu ülke, bizim ülkemiz sonsuza değin sahip çıkalım. Dışarıdan ve içeriden bizleri birbirine düşüren, ayrıştıran zihniyete izin vermeyelim.Atamızın istediği gibi kardeşçe yaşayalım.

Ben ülkemizin bugünkü dönemini XIV. Louıs dönemine benzetiyorum.
XIV. Louıs Fransa nın (1643-1715) en uzun süre tahta kalan kralıdır. Ülkesini
Mutlak Monarşiyle yönetti. Dönemin aristokratlarını Paris ten uzaklaştırıp
Versailles a taşımıştır.

Bizim ülkemizde bugün bu süreçten geçiyor.
Kutuplaşmalara izin veriliyor. Kurumların birbirlerini olan güvenleri zedeleniyor.
Galiba biz toplum olarak bazı şeylerin farkına geç varıyoruz. Örn. Nazım Hikmet Ran ı geç anladığımız gibi, Uzak Asya dan Akdeniz e bir kısrak gibi uzanan bu memleket bizim diyen, bulutlar adam öldürmesin diyen Nazım Hikmet Ran ı sürgüne gönderip, sonra da vatan haini ilan ettiğimiz gün değerlerimize sahip çıkabilseydik. 50 yıl sonra anlamaya çalışıp başka ülkelerde mezarını ziyaret etmeseydik. Bazı siyasetçilerimiz Nazım ı bugün değil, o gün anlamış olsalardı. Bugün bu sosyal kirlenmeyi yaşamazdık. . Eğer o gün cumhuriyet değerlerimize sahip çıkabilseydik. Bugün terörü, insan kirliğini yaşamazdık. Örn. Atilla İlhan küçücük bir öğrenciyken Nazım ın şiirini kız arkadaşına gönderdi diye hapse atmasalardı bu gün ülkemiz 50 yıl geriye gitmezdi.

Ben mi çok abartıyorum. Yoksa, aydınlarımız, bilim adamlarımız, siyasetçilerimiz mi hafife alıyor anlamış değilim. Yoksa menfaatler mi çakıştı, AB girme hayallerine dalıp, ülkemizin hangi süzgeçten geçtiğini göremiyoruz. Evrensel düşünelim, ülkemizi sevelim ve toprak bütünlüğümüze sahip çıkalım. 21.yy da Atamızın kurduğu ülke bu olmamalıydı. Atamız uyansa görse bu halimizi önce sizlere kızardı. Neden siyasetçilerin bu ülkeyi bu kadar kirletmelerine izin verdiniz derdi. Ben bu ülkeyi sizlere böyle mi bıraktım, böyle mi emanet ettim. Bir sürü devrimler yaptım. Yenilikleri koruyamadığınız gibi onları yok ettiniz. Bu gençler benim gençlerim değil. Bu benim ülkem mi diye sormaz mıydı siz aydınlara. Ben bir kız çocuğu olarak soruyorum şimdi siz juri üyelerine Cumhuriyet insanını yarattı mı. Ebeveynlerim beni bir adım önlerine atabildiler yani jenerasyon (kuşak) farkı yaratabildiler. Diğer yaşıtlarım benim kadar şanslı olabildiler mı? Ebeveynlerim tek çocuk olmama rağmen geleceğim konusunda endişeliler. Ebeveynlerim paranoya gibi davranıyorlar. Tabii çevremdeki diğer ebeveynler de öyle, soruyorum kim suçlu, toplumu kim bu hala getirdi. Demek ki bir şeyler eksik bir yerlerde neden sorgulayan bir toplum olmaktan çıktık. Sorgulamak suç oldu. Fakat, ben soruyorum sizlere umarım birileri beni dikkate alır. Herkes elini taşın altına koyar ve ülkemize sahip çıkar daha iyi bir gelecek için, gelecek nesiller için. Bu ülkede bir Atatürk daha yaratamayız. Fakat, hepimiz birer Atatürk olabiliriz.

Yabancı ülkeler bizleri Kurtuluş Savaşında yenemeyeceklerini anladılar, şimdi bizleri ayrıştırarak bölmeye çalışıyorlar. Lütfen bu oyunlara gelmeyelim. TRT Kürt, TRT Türk diye kanallar olamaz. Sadece TRT kanalı olur. Çünkü, TRT devlet kanalıdır.

Kürt diye bir şey yoktur. Kürtler Peçeneklerden gelen Türklerdir. Kürt kelimesiyle oynayın karşılığı Türk tür. Binlerce insanın ölümüne neden olan bir katili savunmasınlar.

İnsanlar kirli değil, siyasetçiler kirli onlar Türkiye yi kirletiyorlar. İnsanlarımızı ayrıştırıyorlar. Yüz yıllar boyu aynı topraklarda yaşamış insanları ayrıştırıyorlar. Bu ülkede Boşnak, Laz, Çerkez, Pomak, Çeçen, Rum, Ermeni, Azeri, Yahudi, Alevi, Sünni vs. milletler var. Her birinin etnik kimliğini, dilini, dinini ülke bazında dikkate alırsak ülke olmaktan çıkarız. Ülkenin ana dili Türkçedir. İnsanlar kültürel yaşamlarında farklılıklar gösterebilir. Çocuk doğduğunda ülkesinde hangi dil konuşuluyorsa anadili o dildir. Evinde konuşulan dili ise baba dilidir. Ülkemiz TC. dir. Anadili Türkçedir. Laik hukuk devletidir. Kimsenin bunu değiştirmesine bizi ayrıştırmasına, bölmesine ve toprak bütünlüğümüzü parçalamasına izin vermeyiz. Kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Türkiye de ve dünyada kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları sorunu tartışılabilir. Lütfen çocuk arkadaşlarımı, akranlarımı, kardeşlerimi terörist olarak yetiştirmesinler. Çocukları kullanmasınlar. Arkadaşlarımı ekranlarda görüp çok üzülüyorum. Onların ellerine silah, sopa değil kalem yakışıyor. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz. Kadınlarımız hala şiddete maruz kalıyorlar.

Bunlar konuşulmalı, bilim, sanat konuşulmalı. Aydınlarımızda siyasetçilerimiz
kadar zararlı olmaya başladılar. Bilgi çağında yaşıyoruz. Hala okuyan, sorgulayan toplum değiliz. Bunlar konuşulmalı. Ağzı olan konuşuyor, eline kalem alan yazıyor, eline mikrofon geçiren ahkam kesiyor. Televizyonlar izlenemez hal almış. İyinin kötüsü olur, kötünün iyisi olmaz. Toplumda kavram kargaşası yaratılıyor. Böyle bir zihniyette ülkemize zarar veriyor.

Azınlıklara hakları verilsin deniliyor. Kim bu azınlıklar, kim kime göre azınlıktır.

Sınıfsal farklılıklar yaratmayalım. Köy enstitülerini yok ederek toplumuzu geriye götürdük. Eskiden büyük kentlere yerleşen büyüklerimiz kent kültürüne adapta olabilmek için kendilerini yetiştirmeye çalışıyorlardı. Kentlere göç hızla artmıştır. Göçle beraber sosyal kirlenmede artmıştır. Toplumda bir sadaka kültürü yaratılmıştır. Büyüklerimiz aç kalırlarmış. Fakat, kendi yakınlarında borç para istemezlermiş. Çünkü, bunu onur meselesi haline getirirlermiş. Bundan otuz yıl önce bankalardan da kredi filan alınmazmış. Kredi kartları da kullanılmazmış. Üretimi toplumu olmaktan çıkıp, tüketim toplumu olduğumuz için değerlerimizi de kaybettik.

Aslında sadece ülkemizin kirlendiğini düşünmüyorum. Bütün dünya ülkelerinde bir kirlenme gözlemliyorum. Anlayamadığım bir kaos yaratılıyor yada dengeler değişiyor. Ülkemiz tüm değerleriyle (cumhuriyetiyle) Asya ile Avrupa yı birbirine bağlayan modern bir Avrupa ülkesidir.

Ülkemiz yani cumhuriyetimiz çok güzel değerler yetiştirdi. Öyle çok övünülecek yazarlarımız, çizerlerimiz, ressamlarımız, düşünürlerimiz, sanatçılarımız var ki; lütfen aralarında kutuplaşma olmasına izin vermesinler. Biz gelecek nesillere daha iyi örnek olsunlar. Ordumuzu yıpratmayalım. Bizler büyük ordumuzla ve onlara olan güvencimizle hayattayız.

Ülkemize sımsıkı sarılalım.Tarihimizi bilelim.Çekirdek ailemize sahip çıkalım.Tek eşliliği savunalım ki sağlıklı nesiller yetiştirelim.İyi ki Atatürk’ün kurduğu ülke de dünyaya geldim. Atatürk dünyaya örnek devrimci bir liderdir.


önceki eser / sonraki eser