Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:kara51
Eser sıra no:100218.23


HER ŞEY GÜZEL OLACAK

Kimin bu büyük toprak parçası? Bir umutla "Beni koruyun, ben burdayım." diyen şu kocaman,dev yürekli toprak parçası kimin? Soruyorum size... O vatan ki güzellikte cennetle yarışan bir bahçe sanki...

O vatan ki gözü yaşlı analarımızın,oğullarını vatan uğruna gurbete gönderirken bile:"Ağlama yağmur gözlüm,ben bu vatan için bu derdi de çekerim." diyebilmeyi bilen,hüzünlü gözleri her gün yolda,belki bugün,belki yarın gelecek diye bekleyen,yüreğinde buram buram hasret kokan analarımızla dolu.Peki evlatsız geçen günlerini eğiren analarımızı unutmak yakışır mı bize? Ya yürekler dolusu sevgi biriktiren,çeyiz hazırlayarak yalnızlıklarını oyalayan selvi boylu genç kızlarımız...Onlar da sırf bu vatan için canlarının yarısını gurbete göndermediler mi? Elbette gönderdiler.O halde sorarım sana ,onlar senin için bu vatan için canlarını feda ederken duyarsızca davranmak yakışır mı sana?

Bir düşünsene boncuk boncuk gözyaşı döken minicik kardeşlerimizi. Onlar nasıl katlansın bu acıya, nasıl katlansın babasızlığa... Şimdi tekrar düşünmeni istiyorum senden. Aynı görevi yapan iki meslektaş,iki öğretmen birbirinden habersiz.Birisi görevini hakkıyla yerine getiriyor,küçücük fidanlarını yeşertip,tomurcuklarını açtırmak için elinden geleni yapıyor;diğeri ise o küçük tomurcuklarını,açmaya ihtiyacı olan fidanları her geçen gün biraz daha solduruyor.Bu hak mı,adalet mi? Hayır bu ne hak,ne de adalet.Bizden bu cennet diyarı vatanımızın toprakları üzerine güller ekip tohumlar saçmak isterken,birileri ise o gülleri sökmek istiyor,saçılan tohumları yok etmeye çalışıyor.İşte böyle bir dengesizlik,böyle bir eşitsizlik var ortada.Ama böyle çöküntüler içindeyken bize hala "Ne mutlu Türk'üm ben" diyebilmeyi bilen,bu cennet vatanının,cennet toprakları üzerinde dünyaya gelen merhametli analarımız,masal perilerinin dönmesini bekleyen kızlarımız ve bir yağmur yağdığında çukurlara dolan su birikintilerinde,vatanını kurtarmak için kağıttan yaptığı gemiyi ve yaptığı geminin içindeki askerleri yürütebilmek düşüncesiyle sevinen minicik kardeşlerimiz var.

Şimdi 21. yüzyıldayız değişen onca şey var. Bir yandan gözü yaşlı , bağrına taş basmış analarımıza , diğer yandan ne yaptığını bilmeyen bir serseri topluluğu ve onun yanında görevini iyi yapan bir öğretmen ve bir çöpçü,diğer yanda görevini hakkıyla yerine getiremeyen başka bir öğretmen ve başka bir çöpçü. Öyle bir tezat var ki ortada buna bir anlam verebilmek çok zor. Bu cennet vatanı üzerinde yaşamayı hak etmeyen onlarca vatan haini var ; ama o hainleri ortadan kaldırmak için bir fidan gibi kolundan kırılmış vatanımızı kurtarmak için gecesini gündüzüne katıp çalışan , yağmur gözlü fedakar Mehmetçiklerimiz , merhametli öğretmenlerimiz,hayırlı vatanseverlerimiz var.

Onlara olan minnet borcumuzu nasıl ödeyeceğiz hiç düşündünüz mü? Eminim ki eğer siz de bu vatan toprakları üzerinde yaşayıp da görevini hakkıyla yerine getiren biriyseniz, her gece başınızı yastığınıza koyduğunuzda fedakar Mehmetçiklerimiz ve de çocuklarımıza bilgi aşılamaya çalışan fedakar öğretmenlerimiz geliyordur aklınıza. Peki sorarım size siz bunları düşünürken vicdanınız rahat mı? Biliyorum bu vatan topraklarında yaşayan, vicdansız insanlar da çok,bunları düşünmeye kapasiteleri yetse bile kalplerinin karanlık odası izin vermiyor düşüncelerine....Kimisi içi kötü dışı iyi,tıpkı yanardöner bir ayna gibi.

Ben, artık bu vatan için baharlar ve yazlar büyütmek istiyorum. Artık bitsin istiyorum hazanlı mevsimler ve bu hazanın içinde yaşayan kötü yürekli insanlar bitsin istiyorum. Bu vatan topraklarını yeniden tertemiz,hiç el sürülmemiş bir sayfaya benzetmek istiyorum.Nasıl ki gece bir salkım gibi odama asılı kaldı.Nasıl ki yağmurun bahar şarkısı çalıyor usul usul yastığıma. Ve ben çiçek coşkusuyla dinliyorum bu cennet vatanın uslu sesini.Hadi umutların tükendiği şu 21. yüzyılda başla yağmaya.Ey Türk Genci ! Şimdi size sesleniyorum, iyi kalpliler, buram buram sevgi kokan milletim,buram buram vatan kokan bir atkı ören gözü yaşlı analarım,dört gözle yol bekleyen,mendil mendil gözyaşı saklayan genç kızlarım size sesleniyorum.Biz bir cennet bahçesinde,bir cennet diyarında yaşıyoruz.Belki bir kısmımız farkında değil bu güzelliklerin.

Ey Türk evladı! Kendine gel titre ve uyan,bir bak etrafına,sana sunulmuş onca güzellik varken bu vatana ihanet etmek yakışmaz sana.Ben bu vatanın güzelliklerini herkese fark ettirmek için elimden geleni yapmaya hazırım.Artık masal tadındaki yalanlara,vatan hainlerinin içimizi karartmak için söyledikleri yalanlara inanmayacağımıza söz veriyorum.Yosunlaşmış bir nem kokusudur artık yüreğim.Avucumda yıldızlar biriktiriyorum,bu vatan için.Her gece gökyüzünden kayan umut yıldızlarım,yatağıma düşüyor bir bir.Kimselere göstermem avucumda gizliyorum ve size yürekler dolusu vatan sevgisiyle dolup taşan milletime soruyorum. "Ne güzel olacak bir gün bu vatan,her zamankinden daha güzel olacak." desem inanır mısınız?


önceki eser / sonraki eser