Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: grkm27
Eser sıra no:100218.13


YETERLİ Mİ?

Kaybettik binlerce kahramanı ne için?
Onlar, en büyük fedakarlığı yaptılar, kim için?
Emanete ihanet edilir m? Eder miyiz?
Bizim olana sahip çıkmalıyız, çıkıyor muyuz?

Kafamızı kurcalayan bu türden soruların cevabı hem basit hem zor, bunları hep biliyoruz hem bilmiyoruz. Ve işin kötü tarafı , bu sorular her birimizin aklının küçük de olsa bir köşesinde var. Çünkü aslında hiç birimiz yaptığımız şeyin doğruluğundan , yeterliliğinden emin değiliz. Yaptığımız hareketlerde , “acaba bu kadar fedakarlığa karşılık, yaptığım yeterli mi?”diye düşünmeden edemiyoruz. Daha doğrusu bunu düşünmeden edememeliyiz!

Dökülen kanları, atılan mermileri, batan güneşleri unuttuğumuzu varsayalım. O zamanda her zaman en iyisini yapmaya çalışmak gerekir miydi ? En iyisini yapmaya çalıştığımızda sebep olarak neyi gösterirdik? Şimdi sebebimiz geçmişimiz ve geleceğimiz. Ama geçmişimiz olmasaydı göstereceğimiz sebep ne olurdu? Cennet vatanımız mı? Sadece bizim olduğu için ona sahip çıkacak gücü bulabilir miydik? Yoksa biz sadece geçmişimizi ve onunla övünmeyi mi seviyoruz? Sadece bizim olduğu için elimizden geleni ardına koyamayacak kadar yüreksiz miyiz?

Aslında özümüzde bunların hiçbiri değiliz ve böyle düşünmüyoruz. Yani geçmişimizi sevip onla övündüğümüz doğru ama sadece bunu yapmıyoruz ki zaten ! biz geçmişimizle beraber benliğimizi, bizliğimizi seviyoruz. Ben yürekten , her zaman elimizden gelenin en iyisini yapacak kadar kendimizi sevdiğimize inanıyorum. Geçmişimizin olmadığını nasıl düşünebiliriz? Biz geçmişimizle , geleceğimizle, vatanımızla, bayrağımızla, dilimizle bütünüz ve ayrı düşünemeyiz.

Vatanımız cennet de olsa, cehennem de olsa kocaman, acılı ama bir o kadar da gururlu bir geçmişe sahip. Daha çok çabaladığımızda çok büyük bir geleceğe de sahip olacağına şüphe yok . o büyük mücadele sonucunda yüce bir bayrağa, dünyadaki en büyük Ata’ ya, çok değerli kahramanlara sahip. Ve en önemlisi bize, Türk milletine sahip , aynı zamanda emanet.

Ne olursa olsun en şanslı toplumuz dünyadaki. BİZİM olan, kıymetli kanlarla sulanmış toprağa biz sahibiz. Geçmişimiz sağlam ,kahramanlarımız sayesinde. Geleceğimizde bizim yaptıklarımızla sağlamlaşacak ve daha emin adımlarla yürüyeceğiz Ata’nın yolundan.
Şimdi soruyorum, bizim olana sahip çıkacak mıyız? Evet!


önceki eser / sonraki eser