Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:gökkuşağı67
Eser sıra no:100219.10


ADINI SEN KOY

Ülke nedir? Toprak parçası üzerinde yaşayan insan topluluğu bence bu tanım çok klasik ve basit olur. Ülke, gelecek nesle daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilmek için uğruna canın bile bir kalemde silinebileceği bir şey. Ülkeyi bu tanım altında değerlendirecek olursak gelecek nesil onun değerini bilecek mi? Böyle bir soruyu kendi ülkemiz açısından değerlendirelim.

Ülkemiz gerek coğrafyasıyla gerek kültürüyle en güzel yerdedir ne de olsa bizim ülkemiz. Fakat takdir edersiniz ki her ne kadar böyle güzel bir ülkede olsak da bazı kendini bilmezler bu ülkenin değerini bilmiyor. Orta Asya’dan Anadolu’ya nasıl geldiğimizi Çanakkale’de bir cehennemde nasıl kanımızla Türk bayrağını nasıl çizdiğimizi Kurtuluş Savaşı gibi bir destanı nasıl yazdığımızı… Bu yalnızca işin tarihsel kısmı bunlardan nasıl oluyor da yalnızca kâğıt üzerinde bahsedebiliyoruz? Böyle bir tarihimiz, kültürümüz gibi güzellikler varken niye biz hâlâ diğer ülkelerin kültürünü benimsemeye çalışıyoruz? Ben söyleyeyim bu ülkeyi bölmek isteyenlere tuzağına düştüğümüz için aynı denizdeki balıklar gibiyiz değil mi? Onlar da denizin dibindeki incilerin değerini bilmez ya aynı o şekil. Yani balıklardan farkımız kalmadı. Peki ya biz bu ülkeye sahip çıkıyor muyuz? Kısmen, belki de hiç. Kişiye göre değişir.

Bana göre eğer korumak sabahlara kadar internette sigara dumanı altında sabahlamak, dükkânlara yabancı ne anlama geldiği bilinmeyen sözler koymaksa asla, tabii ki de bu benim görüşüm. Biz bu ülkenin kıymetini bilemiyoruz, Çanakkale’de kanla çizdiğimiz sınırlarımızın kıymetini bilemiyoruz. Biz birbirimizi dişliyor, parçalıyoruz. Her birimiz ayrı bir şeyi savunuyor, düşlüyor ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Her şey bir yana bir elin beş parmağı gibiyiz biz bir bütünüz. İş Yahya Çavuş’un Çanakkale’sine, Hasan Tahsin’in İzmir’ine Kazım Karabekir’in Kars’ına geldi mi, yani iş hainin elini uzatmasına geldi mi o zaman hep beraber bir yumruk oluruz. O eli kırmasını biliriz.

Bizim ülkemizin kaderi Çanakkale’de, İzmir’de, Hatay’da, Erzurum’da, Kars’ta yazılmış, biz bu ülkeyi kandan denizler, şehitlerimizden dağlar yaparak savunuyoruz. Kimin gücü yeter bu ülkeyi ayırmaya?
İster Cehennem olsun ister Cennet ister iyisi olsun ister kötüsü bu ülke bizim ülkemiz.


önceki eser / sonraki eser