Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:eksi18
Eser sıra no:100219.07


ÇILDIRTAN DENGE

Bu cennet, bu cehennem… Evet, bu ülke bizim ülkemiz. Seksen yedi yıl önce “Biz cumhuriyet çocuğuyuz” diye and içerken, onu da geçtim, çocukça, güzel günleri göreceğiz umuduyla çılgınca alkışlarken ülkemize sahip çıkabilişimizi, kim düşünmüştü sizce sağı solu? Yalan mı, bu ülke tohumları kanla sulandı. Bir askeri zaferdi Kurutuluş Zaferimiz diyemeyiz, bir halkın eseriydi. “Allah Allah!” dediler. Yok, padişahları vatan hainiymiş, yok komutanları Tanrı tanımazmış, düşünseler, bu kadar kolay olmazdı ölüme gitmek emin olun, gittiler. Bugün “Ya Allah” diyen irticacı, ırmağın akışına ölen milliyetçi, dağlarına, dağlarındaki çiçeğe ölen gerilla oluyor. Bölünmek bu kadar kolay. Gaye unutuluyor gün be gün. Hani her şey vatan içindi. Yemişin böyle dini de vatan sevgisini de(!)

Bu memleket, cennet diyar, aydınlık günler benimse bu benim zaferimdir. Günlük güneşlik yarılarımı kirletiyorlarsa, sahip çıkamıyorsam bu zaferde benimdir. Meyvesini yemek güzelde gübreyi kim verecek yoksa.

Benim ülkemin parçasıdır bu tezatlık bu ayrılık. Biri ağlarken biri gülmüş, biri yerken biri bakmıştır hep. Kopan kıyamet de bu yüzden belki. Kopmamalı ama. İyisiyle kötüsüyle sahiplenmedik mi?

Şairler ağlamış mısralarda…

“Yaprak döker bir yanımız
Bir yanımız bahar bahçe”

Bombalar patlıyor dağlarda… Yürekler dağlanıyor, ateşler düşüyor yüreklere, ocaklar sönüyor. ..Öte yandan yemyeşil dağlar… Dağlarda karlar, sümbüller, berfinler…

Nasıl dökülmesin kalemlerden dizeler:

“ Bu cennet
Bu cehennem bizim”

Hangi yanım iyi hangi yanım kötü bilemedim. Bulamadım doğru yolu. Sol yanımda bir kavgadır gidiyor, sağduyuma güvenemiyorum, susturamıyor. Sorun değil, aramayacağım doğru yolu. Sorgulamadan seviyorum ülkemi. Sabah magazin programlarında milyon dolarlık adamlarla gezen aşağılık kadın kareleri. Ah Tanrım, ne çabuk unutuyorsunuz bu vatan uğruna ölenleri. Ama hepsi bu toprakların çiçekleri.

Demiş ki şair:

“Beyoğlu tepinirken,
Ağlar Karacaahmet”

Kuzeyin rüzgârıyla, yaylasıyla; güneyin sıcağıyla, kumsalıyla; dağıyla, bağıyla, yani ne fark eder, sağıyla soluyla bu memleket bizim…


önceki eser / sonraki eser