Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu : deniz35
Eser sıra no : 100202.01


YANLIŞ VE DOĞRUNUN YARIŞI

Doğru ve yanlış bir birine zıt; ikisini bir arada göremediğimiz iki kelime. Aslında onlar ayrılmaz bir parça birbirinden. Her ne kadar ayırmak istese de insanlar, başaramazlar. Biri, diğerini sürükler yanında. Doğru, yanlışları getirirken peşinden; yanlışlar doğruların canını yakar acımazsıca…

İnsan bu iki temel üzerine kurar hayatını . Ya doğruların üstüne kurulmuş yanlışlarla dolu bir hayat yaşar; ya da yanlışların getirdiği acımasız tecrübeler binasını oluşturur. Hani derler ya, çocuk düşe kalka yürümeyi öğrenir, varlığın kıymetini yoklukta farkeder. İşte böyle bir şeydir doğru ve yanlış.

Doğruyu yanlışlarla bulur insan ve yanlışlarla uyanır doğruya, yanlışlar sayesinde gözü açılır ve onun sayesinde doğruyu tanır. Ne kadar geç olursa olsun sonunda doğruya ulaşır.
Günlerce, aylarca emekle yapılan iskambil kağıtlarından kuleye benzer doğru.Emek vardır, zorluk vardır,gözyaşı, alınteri…Ama hafif bir rüzgar yeter onu yerle bir etmeye.Doğru olarak kurduğumuz hayatımızı bir yanlış paramparça edebilir ansızın.

Ne kadar çok doğru yaptığının önemi yoktur hayatta. Ne kadar az yanlış yaptığın önemlidir aslında. Sen istediğin kadar doğru yap bir o kadar da yanlışın varsa o doğruların hiçbir önemi kalmaz ki…

Annenin çocuğunu, yağmurun toprağı beslediği gibi besler doğru yanlışı..Şiddetli yağmurlar hani bir güzel bir baharın habercisidir ya; çok olan yanlışlar da büyük tecrübelerin göstergesidir.Doğrularını korursun ve doğru olarak seçtiğinin arkasında durursun .Yanlışlarını ise kabul etmezsin hiçbir zaman.Hep bir bahanen vardır.Açıklarsın hep gerekçelerini.
Kısa bir süre için başkasının üzerine suçu atıp kurtarabilirsin kendini. Oysa kendini kandırıyorsundur sadece…Yanlışların getireceği felaketlerden korunmaya çalışırsın. Peki nedir yanlışları doğru olarak görebilmenin sırrı? Cevabı zor olan sorulardır bunlar . Hayatta ne yanlışlardan kaçabilirsin ne de onlarsız yaşabilirsin. Ne olursa olsun sen bu yarışa katıldın ve zamanı gelince çekilmeyi bilmelisin.Büyük kayıplar vermemeye , çok fazla hasar almamaya bakacaksın. Yanlış, doğruyu yok etmek için geçmiştir karşısına. Doğrudan daha acımasız , daha güçlüdür. Bu rakibi yenebilmen imkansızdır.Güçsüz olduğunu kabul etmelisin bir an önce ve bu yarışı bitirmelisin artık!Çünkü yanlış senden daha kuvvetli sen ondan daha acizsin. Sen ne yaparsan yap onun önüne geçemezsin. Ona zarar veremezsin Sana verdiği zararlar o kadar büyüktür onları anlamana bile müsaade etmeden yok ediverir seni !

Sen de çekil artık bu yarıştan ! Daha fazla direnmeye çalışırsan kayıpların daha ağır olacak.

Bu yarışı ne kadar erken bırakırsan sana kalanlar bir o kadar çok olacaktır. Yanlışın gücü, duygusuzca davranmasından gelir. Bu yüzden getireceği sonuçlar ürkütücü ve çok ağırdır. Bu yarış, 1_0 doğrunun galibiyetiyle bitecektir her zaman.

Adil olmayan bir yarış: Güçsüz doğru , acımazsız yanlış…Çünkü;bu yarışı doğunun kazandığı gün insan olmanın farkına varacaksın.

'’İnsan olmak!’’bu nedenle şu alemdeki yüzyıllardır süregelen ve daima sürecek olan ezeli ve edebi bir doğru_ yanlış yarışından ibarettir. Ve bu yarışı sadece gerçekten insan olanlar kazanacaktır.!