Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:başak23
Eser sıra no:100223.20


BİZİM OLAN HERŞEY GİBİ

Bizim olan her şey gibi bu ülkede bizimdir.

Bugün ülkenin durumundan şikâyetçi olanlar var. Bunlar kendi vatan toprağının üstünde bağımsızca dolaşmanın kıymetini bilmeyenler, tarihteki bağımsızlık mücadelesini görmeyenlerdir. Öyle bir mücadele ki bu; mermiler yağmur gibi yağmış, insanlar varını yoğunu ortaya koymuş, kadınlar güç erkek işlerine girişmiş, herkes sevdiğini; yavrusunu cepheye göndermiştir. Öyle bir mücadele ki bu; ekin olmuş, hasat zamanı gelmiş ama hasat edilemediği için çürümüştür. Neden? Çünkü erkekler cephede, çünkü kadınlar cepheye yardımda…

Böyle bir mücadeleyi göz ardı ederek şikâyet etmek; tarihinden, Türk olmaktan şikâyet etmektir. Türklüğünü, atalarını, çabalarını göz ardı ederek şikâyet etmek ise; cahilliğin, insafsızlığın en kötüsüdür.

Düşünelim bir kere, ya olmasaydı ülkemiz… Bir kimliğimiz, bir özümüz… Övündüğümüz değerlerin hiçbiri doğmamış olsaydı… Kendi tarihimiz değil de özünü bile kabullenemediğimiz bir milletin tarihini okusaydık… Tarihteki Türkler sayfalar arasında yitip gitseydi…

Sayamayacağımız güzellikler sömürge alanları olsaydı… Biz Türklüğümüzle gurur duyarak yaşamak yerine azınlık olarak başka bir devlet altında yaşasaydık… Vatan için can veren, acı çeken, gözyaşı döken insanları anmak bir an bile aklımıza gelmeseydi… Manevi yapılarımız müze haline getirilse, ezanlar seyrek duyulur olsaydı… Hiçbir zaman okuyabileceğimiz kahramanlık şiirlerimiz olmasaydı… İşte o zaman değil cennet vatanımıza, Türk sadece Türk olabileceğimiz bir avuç toprağa bile hasret duyardık. Asla yaşayamayacağımız kendimize ait bir kültürün hayalini kurardık. Dilimizde başka marşlarla, kulağımızda başka ezgilerle, gözlerimizin önünde başka bayraklarla içimiz sızlardı.

Tamam! Atalarımızın hiç hatası olmamış mı? Biz bu hatalara bakarak onları suçlamalı mıyız? Tarihin bir yüzü de geçmişten ders çıkarmak değil mi? Bize düşen atalarımızın yanlış ve doğrularını harmanlayarak ilerisi için doğru hamleler yapmak değil mi? Geçmişin doğru işlerini görmeyip sadece karanlık noktalarına saplanmak yerine geleceğin aydınlığına yönelerek milletçe birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak gerekmez mi?

Evet! Bizim ülkemizde bir takım sorunlar var. Evet! Gelişmişlik istenilen düzeyde değil. Eğitimsizlik, işsizlik, yolsuzluk, artan suç oranları ve daha başka şeyler… Bazen “Ne olacak bu Türkiye’nin hali?” dedirten belki umursamazca, belki önemini kavrayarak yaşadığımız bir düzen var. Ancak bu düzeni kuran da bu sorunlara çözüm bulacak olan da bizleriz. Ülkenin parlak günlerine ulaşması ya da güneşi görememesi bizim elimizde.

Sonuç olarak bizler bu sorunlarımıza bakarak karamsarlığa kapılıp, birilerinin gelip, bu sorunlarımızı çözmesini beklemeyip kendi sorunlarımızı yılmadan, cesaretle çözerek tarihin derinliklerinden gelen, örnek bir kültüre sahip seçkin bir millet olduğumuzu ispat ederek yarınlara umutla yürümeliyiz.


önceki eser / sonraki eser