Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu: aslan94
Eser sıra no :100220.05


BİZİM TÜRKİYE’MİZ

Çevremizdeki pek çok insan, bizler; zaman zaman ülkemizi sorguluyoruz. Amacımız daha gelişmiş milletler gibi rahat, daha konforlu yaşamak olduğu için eksikliklerimizi karşılaştırıyoruz başkalarıyla. Bazen acımasızca yerden yere vuruyoruz bizim değilmiş gibi. Unutuyoruz belki de önemini, anlamını. Fark etmeden de olsa bizim olanı eziyoruz, olmayanı yüceltiyoruz. Ben de bunu sorgulayacağım nasıl oluyor diye.

En bilindikten ekonomiden örnek vereyim. Kaçımız duymamışızdır ki birilerinin ekonomiden yakınmadığını? Ya da ekonomimize lanet okuduğumuzu fark etmemişizdir? Ne işte olursak olalım, hep bir şeyler ters gidiyor; kar hesaplarken bir bakmışız zarardayız. Çözümü nerede mi buluyoruz? Tabi ki devletimizde, ülkemizde. Bir İsviçre ekonomisi gibi neden olmuyor ki bizimkisi? Tabi bu arada kimsenin aklına gelmiyor Afrika’dakiler. Oradaki açlık akıl alır gibi değil. Bırak zarar yapmadan para kurtarmayı, ortada para yok! Asla bizden kötüleri de var yetinelim o zaman demiyorum; ama bizim yaptığımız da doğru mu? Bu kadar acınacak halde miyiz gerçekten? Eğer ülkemize acıyan biz olursak nasıl düzeltebiliriz ki sorunları? Ezerken nasıl toparlarız bu ülkeyi? Çok zor öyle değil mi?

En çok şaşırdığım şey de kabul etmeyen insanlar. Kendini, ülkesini kabul edemiyor. Utanıyor belki de bilmiyorum, anlamak güç. Sorsan haberi yok, ilgilenmiyor. “Yok öyle bir şey, nereden çıktı şimdi o?” diyor. İçten içe biliyor da söyleyemiyor yüksek sesle. Kabul görmez, başkalarının gözünde küçülür diye belki de. Sanki kalkıp da değiştirebilirmiş gibi nereden geldiğini. Reddederek daha da küçüldüğünün farkında değil. Marifet sanıyor herhalde; fakat sorun şu ki bizim olanı reddedersek kim sahip çıkacak bize? Kimse. Herkesin bu ülke için bir şeyler yapması lazım; ülkemizin gelişmesi için, onu kaybetmek için değil. Çünkü biliyorum kimsesiz malın her zaman alıcısı vardır.

Düşünüyorum da, ülkemizden başka bu kadar büyük bir varlığımız, maddi manevi bir mirasımız var mı? Bence yok. Çok eksiklikleri olmasına rağmen onun için ölümü göze alır mısın? Ben alırım ve yalnız olmadığımı bilmek güzel. “O benimdir o benim milletimindir ancak.” Sevgili Mehmet Akif Ersoy böyle demiş, ben de tereddütsüz bunu benimsedim. Çok teşekkür ederim Ulu Önder Atatürk!


önceki eser / sonraki eser