Konusu : " Doğru veya yanlış, cennet veya cehennem, iyi veya kötü, bu ülke, bizim ülkemiz. "

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.

_____________________________________________________________________________________________
Yazar rumuzu:sinem92
Eser sıra no:100218.10


BENİM ÜLKEM

“İyi veya kötü, doğru veya yanlış, cennet ya da cehennem bu ülke bizim ülkemiz!”Ne güzel bir söz değil mi? Bu ülke her şeyiyle bizim. Ama bir de bunun kıymetini bilebilsek!

Ne güzel bir ülkemiz var. Her mevsimi doya doya yaşayabildiğimiz, doğasıyla tarihiyle bambaşka bir güzellik ülkemiz. İyi veya kötü, doğru veya yanlış, cennet ya da cehennem… Hiç fark etmez her şartta bu ülke bizim!

Bu vatan bu ülke atalarımızdan bize kalan bir mirastır. Biz de arkadan gelenlere iyi bir miras bırakmak istiyorsak ülkemize sahip çıkmalıyız. Kardeşliği, barışı destekleyelim yayalım ki huzur içinde sahip olduklarımızın farkını bilerek ülkemizde yaşayabilelim. Ülkemize kin ve nifak tohumları ekersek var olan güzelliklerimizi de yok ederek bu cennet vatanı cehenneme çevirmek zor olmasa gerek!

Türk Milleti milli duyguyu, insani duyguyla yan yana düşünmekten zevk alır. Vicdanında milli duygunun yanına insani duygunun şerefli yerini daima muhafaza etmekle iftihar eder. Çünkü Türk Milleti bilir ki, bugün uygarlığın yüce yolunda bağımsız olarak yürürken yüreğindeki sevgi her zaman kendine yoldaşlık etmiştir.

Burası bizim ülkemiz; insanlara vatan sevgisinin ne demek olduğunu göstermez, kardeşliği, dostluğu, barışı öğretmezsek bizden geriye kalanlar ne bir güzellik ne de bir iyilik olacak. Tek kalan ruhunu kaybetmiş bir toprak parçası olacak!

Her şey sevmekle başlar. İnsan ülkesini severse ve ülkesine sahip çıkarsa o ülkenin dağı, taşı, toprağı, her şeyi altından olur. Sevgi birliğimizi, beraberliğimizi, görünmez bağımızı korumamızı kolaylaştırır.

Atatürk'ün anlayışına göre, üstün meziyetlere sahip olan bir milletin vatanı da kutsaldır. Atatürk Türk Milleti'nin vatanını şöyle tanımlamaktadır: Vatanımız, Türk Milleti'nin eski ve yüksek tarihi ve topraklarının derinliklerinde varlıklarını sürdüren eserleri ile bugünkü yurttur. Vatan hiçbir kayıt ve şart altında ayrılık kabul etmez ve bütündür. Bu derinliklere sahip ülkemizi de hiç kimsenin parçalamasına ya da verdiğimiz millet mücadelelerinin hepsinde kahramanca savaşmış şehitlerimizin kanına haksızlık edilmesine asla izin vermeyiz!

Büyük Önder vatanın kendisi için ne anlama geldiğini ve hayatını vatanı uğrunda harcamaktan şeref duyduğunu ise şöyle belirtmektedir: Benim ihtiraslarım var, hem de pek büyükleri; fakat bu ihtiraslar, yüksek mevkiler işgal etmek veya büyük paralar elde etmek gibi maddî emellerin tatminiyle ilgili bulunmuyor. Ben bu ihtiraslarımın gerçekleşmesini, vatanıma büyük faydaları dokunacak, bana da gerektiği gibi yapılmış bir vazifenin canlı iç rahatlığını verecek büyük bir fikrin başarısında arıyorum. Bütün hayatımın ilkesi, bu olmuştur. Ona çok genç yaşımda sahip oldum ve son nefesime kadar da onu koruyacağım. Sen rahat uyu Ata’m bu vatan senden bize kalan en değerli miras. Ve kanımızın son damlasına kadar onu korumaya yeminliyiz. Senin de dediğin gibi Cumhuriyet'e sahip çıkıp, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu koruyup bu bilinci gelecek kuşaklara aktaracağız.

Bu ülke her şeyiyle bizim. Hepimizin… Senin benim ya da bir başkasının değil bu ülke kendini TÜRK hisseden herkesin! Ne mutlu Türk’üm diyene !


önceki eser / sonraki eser